1) Základní principy a tendence sov ětské zahraniční politiky mezi dvěma světovými válkami (1917-1941) 2) Zahraniční politika SSSR za druhé světové války a na počátku studené války (1941-1953) 3) Zahraniční politika Sovětského svazu za vlády Nikity S. Chruščova a Leonida I.
Brežněva (1953-1982/5) 4) Rozpad sovětského impéria a základní tendence ruské zahraniční politiky (1982/5-2000) 5) Sovětský svaz a Kuba - kontexty studené války 6) Sovětská zahraničně-politická strategie vůči zemím střední a Latinské Ameriky 7) Sovětské postoje k arabsko-izraelskému konfliktu 8) Sovětský svaz a Blízký a Střední východ - od počátku studené války do íransko-irácké války; válka v Perském zálivu 9) Sovětský svaz a Čína - od spolupráce k soupeření 10) Sovětský svaz a jihovýchodní Asie - Vietnam, Kambodža, Laos, Indonésie etc. 11) Sovětský Vietnam? - sovětsko-afghánská válka v kontextu poslední fáze studené války 12) Sovětský svaz a východní Asie 13) Sovětská zahraniční politika vůči africkým zemím
Výběrová přednáška se bude věnovat základním trendům a tendencím v zahraniční politice Sovětského svazu po druhé světové válce se zvláštním důrazem na její vztah a strategii k tzv. zemím třetího světa. Přednáška bude mít z velké části charakter jakési případové studie a bude sledovat zahraničněpolitické vztahy Sovětského svazu ke Kubě, k zemím Latinské Ameriky, střední Ameriky, Blízkého a Středního východu, jihovýchodní a východní Asie a Afriky.
Tyto vztahy budou zkoumány v kontextu jednotlivých fází poválečného vývoje - počátků studené války, v éře Chruščova, détente sedmdesátých let a vrcholné fázi studené války v osmdesátých letech.