01) Úvod, definice východisek 02) Proměny ekonomických zdrojů, prostoru a systému 03) Vznik moderního světového systému a dynamika jeho vývojových fází 04) Demografický model růstu 05) Komercializační model růstu 06) Počátky agrárního kapitalismu: příklady Anglie a Francie 07) Příklad Spojených provincií 08) Příklad Španělska 09) Finance a světová ekonomika v 16. - 18. století 10) Finanční a měnová role Amsterdamské banky 11) Finanční a měnová role Anglické banky 12) Měnová reforma v Anglii koncem 17. století 13) Bublinové společnosti
"Počátky kapitalismu - metodologická a dějinná reflexe" je ucelený jednosemestrální kurz, který je nabízen jako SP či PVP všem zájemcům o danou problematiku.
Studenti musí průběžně pracovat s doporučenou literaturou a aktivně participovat na výuce v souladu s pokyny vyučujícího.
Přednáška se zabývá teoretickým vymezením vztahu ekonomiky a politiky v dějinách, s důrazem na období od evropského středověku do počátků industrializace. Kromě problematiky proměny ekonomických systémů a změn v bilanci ekonomických zdrojů si všímá debat o (nerovnoměrném) nástupu fází A a B v rámci dlouhodobého hospodářského cyklu (v souvislosti s tzv. krizí 17. století), a to na pozadí zrodu tzv. moderního světového systému. Výklad je dále věnován analýze "demografického" a "komercializačního" modelu růstu a doplněn přehlednou komparací a typologií jednotlivých historických modelů růstu, jak k nim docházelo v různých evropských zemích. Kurz je zakončen výkladem o proměnách financí a světové ekonomiky v 16. - 18. století.