1. Dějiny Skotska od středověku až do 70. let 18. století 2.
Dějiny Skotska od 80. let 18. století až do roku 1837 3. Skotské regiony 4.
Společnost 5. Věda a medicína 6.
Filozofie a vzdělanost 7. Náboženství a univerzity 8.
Právo a kriminalita 9. Kultura a literatura 10.
Sir Walter Scott 11. Sir Walter Scott a jeho intelektuální okruh 12.
Skotské národní hnutí 13. Národní myšlenka po roce 1822
Konec osmnáctého a první polovina devatenáctého století představovala pro Skotsko období rozkvětu. Poté, co vojenské konflikty s Anglií skončily pro Skotsko fiaskem, začali Skoti soupeřit se zbytkem Spojeného království v intelektuální a ekonomické rovině.
Brzy se Edinburgh začal pyšnit titulem Athény severu, zatímco Glasgow a jiná větší skotská města nabývala čím dál většího ekonomického významu. Roku 1822 (v souvislosti s návštěvou krále Jiřího IV.) ve Skotsku vyvrcholilo národní hnutí, které paradoxně vedlo k usmíření s Anglií.
Kurz bude zahájen přehledem skotských dějin od vrcholného středověku až po nástup královny Viktorie na trůn. V dalších hodinách bude představena sociální situace v tehdejším Skotsku, svébytnosti jednotlivých regionů, sociální rozdíly, otázky a problémy. Řeč bude také o tehdejší skotské vědě, zejména medicíně (Skotsko se stalo centrem lékařského pokroku a výuky medicíny), filozofii, vzdělanosti, církvích, univerzitách, právu a jeho protipólu - kriminálnímu podsvětí.
Závěrem se bude seminář věnovat skotskému národnímu hnutí, na který měla velký vliv literatura, tehdy celosvětově nejúspěšnější spisovatel Sir Walter Scott se stal i vůdčí osobností hnutí.