Charles Explorer logo
🇨🇿

„Lant in ôsterrîch, und ouch Krein und Stîrlant, allez in der Bêheim hant.“ Vybrané kapitoly z dějin českých a rakouských zemí ve 13. a 14. století.

Předmět na Filozofická fakulta |
AHESV129

Anotace

V předmětu se studenti seznámí s vybranými aspekty koexistence, spojování i potýkání českých a rakouských zemí v průběhu 13. a na začátku 14. století (cca 1212–1365; od Zlaté Buly Sicilské po úmrtí Rudolfa IV. Habsburského). V jednotlivých přednáškách bude analyzováno svědectví především narativních pramenů k rozmanitým oblastem života v daném regionu ve vymezeném období. Cílem předmětu je začlenit vývoj v českém království do evropských souvislostí oproti často užívanému bohemocentrickému výkladu. Výklad bude opřen o svědectví vybraných pramenů, na základě jejich interpretace a doplňkového studia odborné literatury budeme společně docházet k poznání dějinných událostí v širším kontextu.

Témata jednotlivých hodin: 1. Úvodní hodina – seznámení s tématem, představení historiografie a pramenů 2. Václav I., babenberská dynastie a „stýkání a potýkání“ na česko-rakouské hranici 3. „Nû hôret, waz die Unger tuon“: uherské nebezpečí (bitva u Litavy, vymření babenberské dynastie, rakouské interregnum) 4. Vzestup Přemysla Otakara II. (volba rakouským vévodou, počátky vlády, vývoj v otakarovské říší do bitvy u Kressenbrunnu) 5. Otakarovská říše – příklady správy na základě diplomatických pramenů, kancelářské dokumenty, korespondence s papežem 6. Vzestup habsburské dynastie, její počátky 7. Konfrontace Rudolfa I. Habsburského a Přemysla Otakara II. – svědectví narativních pramenů, bitva na Moravském poli 8. Architektura a umění (stavební styly jednotlivých panovníků s důrazem na zakladatelskou činnost Přemysla Otakara II. a Rudolfa IV. Habsburského) 9. Václav II. a Albrecht Habsburský – mocní synové mocnějších otců, nebo mocnější synové mocných otců? 10. Přemyslovci, Babenberkové, Habsburkové, Lucemburkové – utváření rodových pověstí, reprezentace a tzv. druhého života středoevropských dynastií ve vrcholném a pozdním středověku 11. Jan Lucemburský a jeho politika v rakouských zemích 12. Karel IV. a Rudolf IV. – zakladatelská činnost, politická spolupráce vs. konfrontace 13. Závěrečná hodina – kolokvium, diskuze