Úvodní hodina – obecné uvedení do problematiky, atestace, jak zkoumat film, hlavní kritéria a okruhy, kterým bude věnován prostor
Rytíři kulatého stolu – artušovské legenda a její zobrazení v hollywoodské produkci (První rytíř, Excalibur, Král Artuš, Král Artuš: legenda o meči….)
Deus vult – křížové výpravy a jejich interpretace a narativy (Království nebeské, Ironclad)
Dynastie zmítaná neshodami na filmovém plátně - Jindřich II. Anglický, Eleonora Akvitánská a jejich synové (Lev v zimě)
Robin Hood – jak se proměnil obraz jednoho zbojníka? (Robin Hood: Král zbojníků, Robin a Mariana, Robin Hood)
Proti všem – období komunismu a středověk na pozadí Vávrovské trilogie (Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem, předloha A. Jirásek) - srovnání s polskou produkcí (především film Křižáci 1960, předloha H. Sienkiewicz) – posilování národního narativu boje proti Němcům
Fenomén Jany z Arku ve filmové tvorbě (Johanka z Arku)
Zobrazení středověkých žen v hollywoodské produkci – fikce a realita
Středověk na cestě k parodii – Příběh rytíře, Návštěvníci, Shrek, Monthy Python Holy Grail, Bláznivý příběh Robina Hooda….
Cesta tam a zase zpátky – středověké prvky v díle J. R. R. Tolkiena a P. Jacksona
Host - Počítačové hry ve znamení středověku (Kingdom Come: Deliverance, Medieval II. Total War, Total War: Attila, Assassin’s Creed Brotherhood, Stronghold)
Poslední hodina (diskuze): Středověk a současnost? – problematika středověku ve střetu se současným společenským diskurzem (hyperkorektnost x historická věrohodnost)
Téma středověku patří k jednomu z nejužívanějších témat současné popkultury i filmové tvorby. Zobrazení tohoto tématu nalezneme nejen přímo v inkriminovaných filmech nebo seriálech, ale i ve světě fantasy.
Cílem předmětu je zachytit celkový obraz středověku a využívání (nebo zneužívání a zkreslování) jeho motivů v současné filmové, seri álové a herní produkci. V této souvislosti bude kurz rozdělen na jednotlivé problémy s tím spojené.