* Tematické okruhy:
Zimní semestr: 1. Hindská fonetika a fonologie 2. Slovní druhy: ohebná a neohebná slova. Deklinace, konjugace a syntagmatika. 3. Deklinace v hindštině: morfologické a sémantické pády. Z áložky a záložkové fráze. 4. Adjektivum a jeho komparace. 5-8. Slovesný systém: finitní tvary slovesné a analytické časy a způsoby. 9-13. Nefinitní tvary slovesné a jejích syntagmata jako prostředek vyjádření slovesného vidu, způsobu konání děje a expresivity.
Letní semestr: 1. Výrazy nutnosti: gerundivum a jeho syntaktické a sémantické zvláštnosti 2. Pasivum a jeho syntaktické a sémantické zvláštnosti 3. Ergativní konstrukce a kongruence objekt-predikát. 4-5. Hindská syntax: větné konstrukce kondicionální, koncesivní atd. 6. Onomasiologie v hindštině a verbonominální výrazy. 7-9. Slovní zásoba a její původ: tatsama, tadbhava, deśī, videśī lexika. Kompozita a syntagmata. 10.-11. Derivace v hindštině. Jmenná derivace pomocí prefixů a sufixů. Hybridní derivace. derivace u sloves. 12-13. Slova onomatopoického původů. Echové výrazy. Zdvojování.
Popisně gramatická přednáška, která doprovází Intenzivní kurz hindštiny II, poskytuje ucelený lingvistický pohled na hindskou gramatiku. Student je veden k tomu, aby odborně mohl popsat gramatické jevy ve všech gramatických rovinách (fonologie, morfologie, syntax) a aby mohl pojednávat o sociolingvistických aspektech hindštiny.
Gramatická cvičení budou vést k tomu, aby z literárních textů mohl excerpovat a zpracovávat požadovaný gramatický jev. Tato deskripce i s cvičením, spolu s jazykovědným seminářem, otevírá studentovi hlubší náhled do jazykovědné problematiky a inspiruje ho k vlastnímu samostatnému pokusu o gramatickou/jazykovědnou deskripci na úrovní bakalářské nebo magisterské diplomové práce.