České raně novověké dějiny (od počátku 16. do konce 18. století): seminář[1]
Sylabus - ZS 2014/2015
Vyučující: PhDr. Jan Zdichynec, PhD.
Cíl předmětu
Cvičení doplňuje souběžně konanou kursovní přednášku a je určeno především posluchačům prvních a druhých ročníků oboru historie (jedno- i dvouoborovým). Cílem cvičení je seznámit studenty s vybranými problémy českých raně novověkých dějin, s aktuální historiografií a některými moderními metodologickými přístupy, které se jim věnují. Velký důraz je kladen na práci s dobovými prameny, buď ve staročeském originále nebo v převodech do moderní češtiny, ale i na prezentaci jednotlivých témat v rámci referátů.
Anotace předmětu
Předmět se věnuje základním problémům českých raně novověkých dějin (16.-18. století) v kontextu středoevropského vývoje, a to především z oblasti státoprávní, společenské, církevní, kulturní a hospodářské.
Každé z cvičení je pevně tematicky vymezeno. Zahajuje je referát jednoho ze studentů na základě doporučené novější literatury (student zpracuje nejméně dva tituly podle doporučení; rozsah 10-15 minut).[2] Referát má stručně představit dané téma, přičemž je třeba, aby student předeslal základní myšlenky a nakonec shrnul své závěry. Následuje společné zhodnocení referátů a diskuse nad textem odborné literatury, který je předem na každou hodinu zadáván všem studentům (rozsah cca 15-20 stran). Představu o probírané problematice konečně doplní společná práce s autentickými prameny a pokus o jejich interpretaci.
Kódy
●pro studenty archivnictví kód AHS100206
●pro posluchače jednooborového studia historie kód AHS 111019