Charles Explorer logo
🇨🇿

VS Intelektuální dějiny současnosti: Východ a Západ 1968-2010. Četba textů

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS100536

Anotace

Intelektuální dějiny současnosti: Východ a Západ 1968-2010. Četba textů

Výběrový seminář

ZS/LS 2016/2017

Michal Kopeček, ÚČD

PA, 10.50 – 12.25, P208

Cíl předmětu

Seminář se pokusí o četbu soudobých dějin jako intelektuálních dějin základních myšlenkových, konceptuálních a diskurzivních zlomů posledního půlstoletí. Hlavním cílem semináře je promyslet ideové a konceptuální pozadí základních historických změn v Česku a střední Evropě (demokratická revoluce 1989, neoliberální transformace, euroatlantická integrace) z hlediska širších souvislostí dějin politického a sociálního myšlení v euro-americkém prostoru. Stěžejní částí semináře bude společná četba a diskuze nad „velkými texty“ reprezentujícími jednotlivé rodící se a přetvářející se politicko-ideové proudy a sociální hnutí, přičemž budeme usilovat o vyváženou kombinace „západní“ a „východní“ (zejména středoevropské) perspektivy. Jedním z hlavních motivů diskuzí nad texty bude vedle jejich obecné historické relevance i snaha zamyslet se nad jejich použitelností resp. limity pro konkrétní historický výzkum. Seminář bude stejně jako v minulých letech pracovat způsobem dílny tj. kombinovat četbu a interpretaci základních textů k tématu s úsilím o aplikaci těchto konceptů v praxi v rámci výzkumné práce členů semináře.

Anotace

Seminář je určen zejména studentům specializace moderní a soudobé dějiny v bakalářském i magisterském cyklu studia. Je však otevřen i frekventantům doktorandského cyklu. Zaměřuje se na kritický rozbor základních myšlenkových proudů, ideologických směrů a diskurzivních formací ve středoevropských a euro-amerických dějinách posledního půlstoletí

Atestace

Zápočet: na základě splněné četby a aktivní účasti na seminářích. Zkouška: totéž jako na zápočet plus prezentace a obhajoba vlastního textu nejlépe části bakalářské, diplomové či disertační práce.

Tematické okruhy zimního semestru: 1. The Age of Fracture – rozpad společenského konsensu a zrod postmoderny (D. Rodgers, J. W. Müller) 2. Od staré k Nové levici (H. Marcuse, L. Kolakowski, E. Bloch, S. Hall, A. Heller, N. Poulantzas) 3. Krize marxismu a rekonstituce liberalismu (E.W. Böckenförde, J. Shklar, R. Dworkin, S. Kisielewski, B. Lagowski) 4. Krize marxismu a konzervativní obrat“ sedmdesátých let (I. Kristol, M. Novak, M. Dzielski, P. Pithart, M. Król) 5. Feminismus East and West (K. Millet, J. Butler, M. Nussbaum, J. Kristeva, M. Markovič, V. Pešić) 6. Neokonzervatismus a obrana tradičních hodnot (M. Novak, G. Sorman, K. Wojtyla, V. Benda) 7. „The Solzhenitsyn effect“: Anti-totalitarismus a lidská práva jako „poslední z universalistických ideologií“ (B. H. Lévy, L.Kolakowski, A. Michnik, J. Kis, M. Vajda) 8. Neoliberalismus: Od ekonomické strategie k technice postmoderního vládnutí (F. v. Hayek, R. Nozick, M. Foucault) 9. Neoliberální obrat a geopolitika: East and West (A. Rand, J. Kirkpatrick, R. Scruton) 10. Reflexe politiky v éře postmoderny (F. Lyotard, F. Jameson, J. Lacan, R. Rorty, Z. Bauman, A. Heller, V. Bělohradský, S. Žižek) 11. Politika identity a „kontra-kultura“: hledání autentického prostoru v postmoderním světě (V. Havel, I. M. Jirous, J. Kuroń, P. Kelly, C. Lefort, P. Rosanvallon, S. Žižek)

Orientační literatura:

Johanna K. Bockman, Markets in the Name of Socialism: Left-Wing Origins of Neoliberalism, Stanford, CA 2011.

Terry Eagleton, Ideology: an introduction, London : Verso, 1991.

Gil Eyal, The Origins of Postcommunist Elites: From Prague Spring to the Breakup of Czechoslovakia, Minneapolis 2003.

Geoff, Eley. Forging democracy: the history of the left in Europe, 1850 – 2000. Oxford: Oxford University Press, 2002.

Barbara Falk. The dilemmas of dissidence in East-Central Europe: citizen intellectuals and philosopher kings. Budapest: Central European University Press, 2003.

Michael Freeden, Ideologies and political theory : a conceptual approach, Oxford : Clarendon Press, 1996.

Michel Foucault, Zrození biopolitiky, Brno: CDK 2009

Adéla Gjuričová – Michal Kopeček – Petr Rubal – Jiří Suk – Tomáš Zahradníček, Rozděleni minulostí: vytváření politických identit v České republice po roce 1989. Praha, KVH 2011

Iain Hampsher-Monk, Karin Tilmans, Frank van Vree (eds.), History of concepts: comparative perspectives, Amsterdam University Press, 1998.

David Harvey, A brief history of neoliberalism, Oxford UP 2005

Andrew Heywood: Politické ideologie, Praha: Victoria Publishing, 1994.

Tony Judt, Poválečná Evropa, Praha: Slovart 2007

Tony Judt, Zle se vede zemi, Praha: Rybka Publishers 2011

Michal Kopeček - Piotr Wciślik (eds.),Thinking Through Transition: Liberal Democracy, Authoritarian Pasts, and Intellectual History in East Central Europe After 1989, Budapest – New York: CEU Press, 2015

Jan Werner Müller, Contesting Democracy: Political Ideas in Twentieth-Century Europe, Yale UP 2013.

David Ost, Solidarity and the Politics of Anti-Politics, Temple UP 1990.

Michal Pullmann, Konec experimentu: přestavba a pád komunismu v Československu, Praha 2011.

Daniel Rogers, The Age of Fructure, Harvard UP 2011.

Donald Sassoon, One Hundred Years of Socialism: The West European Left in the Twentieth Century. New Press. 1998.

Jerzy Szacki, Liberalism After Communism, Budapest-New York, 1995

Jadwiga Staniszkis, Postkomunismus: zrod hádanky, Brno, 2006

Katherine Verdery: What was Socialism and What Comes Next? Princeton 1996