Část věnovaná sociálním dějinám (ZS) představuje nejdůležitější oblasti a trendy společenského vývoje od roku 1945 až po současnost. Kurs nejdříve představí základní konstelace společenského vývoje (důsledky krize a války, utváření sociálního státu, demografické trendy), posléze se obrátí k podobám sociálních nerovností a hierarchií
(mezi jednotlivými společenskými vrstvami, vertikální i horizontální mobilitě apod.), aby vysvětlil dominantní sociální hnutí (studentského, ekologického) a jejich vliv na hospodářství a stát v druhé polovině dvacátého století.
Zvláštní pozornost věnuje kurs tomu, jak se proměňovala identifikace lidí s existujícím uspořádáním (důvěra v r ůzně definované hierarchie či naopak připravenost k nonkonfromnímu jednání), a to jak ve vztahu k proměňujícím se strukturám (formám vlastnictví, státu), tak i každodenním zkušenostem lidí (sféře rodiny, práce, vzdělání, trávení volného času). Kurs propojuje výklad vývojových linií na Západě i Východě a kromě jiného upozorňuje na jejich podobnosti a rozdíly.