Charles Explorer logo
🇨🇿

Základní problémy teorie a metodologie historických věd I

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS333030

Anotace

PVP - Historická antropologie

Doc. Daniela Tinková, PhD.

Anotace:

Kurz směřuje k vymezení základních koncepcí a metod tzv. historické antropologie, jež představuje jedno z podnětných východisek tzv. nových kulturních dějin rozvíjených v evropské historiografii zejména od 70. let 20. století. Seznámí studenty se základními směry v historicko-antropologickém bádání, jejich metodologickými a metodickými způsoby tázání, ale obecně i s po postupy a pojmy, s nimiž operují tzv. „nové kulturní dějiny“. Zároveň poukáže na styčné body mezi historickou antropologií, příbuznými historiografickými směry (zejména mikrohistorie, dějiny všedního dne, kulturní dějiny, sociální dějiny, historická sémantika) a dalšími společenskými vědami (především sociologie a kulturní/sociální antropologie).

Kromě textů teoreticky zaměřených si studující tyto směry i postupy budou moci prostudovat také na základě vybraných empirických studií věnovaných konkrétním tématům, a to především z domácí, české produkce.

Zimní semestr se soustředí spíše na historiografii kulturních dějin 20. století a základní koncepty a směry, které kulturní dějiny (a „genezi“ budoucího antropologického směřování) utvářely, letní semestr se pak pokusí o tematický průřez, jehož cílem bude náčrt historicko-antropologického obrazu evropské preindustriální společnosti.

Cíle kurzu:

Cílem kurzu je seznámit studenty s některými důležitými otázkami, jimiž se v posledních desetiletích zabývaly tzv. nové kulturní dějiny v souvislosti s rostoucím zájmem o „aktérský pohled“, způsoby prožívání a „individuální strategie“ člověka v minulosti. Kurs bude probíhat formou přednášky kombinované s prezentací přečtených textů (dobrá pasivní znalost alespoň jednoho cizího jazyka je vyžadována) a následnou diskusí.

Požadavky k atestaci:

• obecné: aktivní účast na kurzu (pravidelná docházka s tolerancí nanejvýš 3 omluvených absencí); schopnost srozumitelně představit (i cizojazyčnou) studii a zapojit se do diskuse.

• zápočet: Představení 1 knižního titulu v češtině nebo jednoho cizojazyčného článku v průběhu výuky; znalost základní literatury

• zkouška: jako zápočet + prostudování a dobrá znalost základní literatury + 3 tituly z literatury doporučené (z toho alespoň jeden cizojazyčný).

Rozpis témat:

ZS – Od kulturních dějin k „novým“ kulturním dějinám - koncepty, pojmy, historiografie 1. Úvod 2. „Klasické“ kulturní dějiny a jejich inovátoři (2. pol. 19. - pol. 20. stol.); H. Taine, E. Panofsky, A. Warburg; J. Burckhardt, J. Huizinga, M. M. Bachtin a (ruská) sémiotika 3. Dějiny „neelitních“ kultur a přesahy do etnografie a materiální kultury: Č. Zíbrt, F. Wollmann 4. Antropologie a etnologie „předstrukturalistické“ éry 5. Dějiny každodennosti a dějiny sociální/hospodářské v meziválečné éře: I. generace Annales 6. Strukturální antropologie (C. Lévi-Strauss; ale také využití myšlení E. Durkheima) a její dopady na historickou vědu (F. Braudel a II. generace Annales – 50. - 60. léta 20. století) 7. Exkurs: duchovní a kulturní dějiny Františka Kutnara a Zdeňka Kalisty 8. Civilizační proces Norberta Eliase 9. Annales III. generace – „mentality“ (70.-80. léta) – J. Le Goff, G. Duby, P. Aries, E. Le Roy Ladurie,… 10. Italská mikrohistorie (C. Ginzburg, C. Levi,…) 11. Symbolická antropologie Clifforda Geertze, „sémantika situací“ Pierra Bourdieu a „obrat ke kultuře“ v angloamerických kulturních dějinách (Nové kulturní dějiny; Robert Darnton) 12. Německá historická antropologie (Saarbrückenská škola – R. van Dülmen, Pavel Himl,…) 13. Další podoby soudobých „nových kulturních dějin“ a jejich reflexe u nás

LS: pokus konceptualizaci historické antropologie předmoderní společnosti a tematizace přechodu ke společnosti „moderní“ 1. Typy společností v antropologické klasifikaci a vztah k jednotlivci; pokus o aplikaci na evropskou společnost 2. „Elitní“ versus „lidová“ kultura; R. Muchembled, Peter Burke, … 3. Rituály a magie; rituály přechodové; roční a životní cyklus 4. Životní cyklus I. – narození a dětství 5. Životní cyklus II. – dospívání, sňatek 6. Životní cyklus III. – smrt; „dobrá“ smrt versus „špatná“ smrt 7. Tělo, tělesnost, sexualita 8. – 10. Víra, zbožnost, „pověra“; katolictví vs. protestantismus; čarodějnice 9. Katolictví 10. Protestantismus 11. Čarodějnictví a „magie“ 12. Jazyk a komunikace; vzdělanost a její nástroje

ZÁKLADNÍ/POVINNÁ LITERATURA: monografie:

BURKE, Peter, Co je kulturní historie? (2008) Dokořán, Praha 2011

BURKE, Peter, Variety kulturních dějin, přel. Jiří Ogrocký, Brno, CDK, 2006.

DÜLMEN, Richard van, Historická antropologie, přel. Josef Boček, Praha, Dokořán 2002.

Robert F. MURPHY, Úvod do kulturní a sociální antropologie, SLON Praha 1998 (a další vydání)

články:

Josef GRULICH, Zkoumání „maličkostí“ (Okolnosti vzniku a významu mikrohistorie), Český časopis historický 99, 3/2001, s. 519-547.

Jan HORSKÝ – Zdeněk R. Nešpor, Historická antropologie? Metodické problémy a paradoxy na pomezí dějepisectví, sociologie a sociální antropologie, Kuděj 2004/1, s. 61-82.

LORENZOVÁ, Maren, K čemu je antropologizace historie? In Dějiny-teorie-kritika 2/2005, s. 227-247

NEŠPOR, Zdeněk R., Dvojí život historické antropologie. Interdisciplinární (ne)porozumění mezi historiky, sociology a sociálními antropology, Dějiny-teorie-kritika 1/2005, s. 87-105.

NODL, Martin, Mikrohistorie a historická antropologie, Dějiny-teorie-kritika 2/2004, s. 237-253.

Karel ŠIMA, Antropologická konstanta – slepé místo historicko-antropologického bádání? in Lucie STORCHOVÁ (ed.), Conditio humana – konstanta či historická proměnná? Koncepty historické antropologie a teoretická reflexe v současné historiografii, FHS Praha 2007, s. 39-58.  

DOPORUČENÁ LITERATURA teoretické texty a práce o antropologii:

BENEDICTOVÁ, Ruth, Kulturní vzorce, přel. Jitka Fialová, Praha, Argo, 1999

Tomáš BOROVSKÝ – Jiří HANUŠ – Milan ŘEPA, Kultura jako téma a problém dějepisectví, HiÚ AVČR – Brno 2006

Ivo T. BUDIL, Mýtus, jazyk a kulturní antropologie, Triton Praha 1998

André BURGUIERE, heslo: Anthropologie historique, in: J. Le Goff, La Nouvelle Histoire. Editions complexe, Paris 1988.

GEERTZ, Clifford, Interpretace kultur, přel. Hana Červinková, Václav Hubinger, Hedvika Humlíčková, Praha, Slon, 2000. – kapitoly 1 a 2

Giovanni LEVI, On Microhistory, in: Peter Burke (ed.), New Perspectives of Historical Writing, Oxford 1991, s. 93-113.

Hans MEDICK, „Missionare im Ruderboot“? Ethnologische Erkenntnisweisen als Herausforderung an die Sozialgeschichte, in Geschichte und Gesellschaft, 10, sešit 3 (Sozialgeschichte und Kulturanthropologie), 1984, pp. 295-319.

Lucie STORCHOVÁ – Jan HORSKÝ a kol., Paralely, průsečíky, mimoběžky. Teorie, koncepty a pojmy v české a světové historiografii 20. století, Albis International, Ústí nad Laben 2009

NODL, Martin a TINKOVÁ, Daniela (eds.), Antropologické přístupy v historickém bádání, Praha, Argo 2007.

Michal PULLMANN, Výzva kulturní sociologie Pierrea Bourdieu pro sociální dějiny, Cahiers du Cefres 29- Francouzská inspirace pro společenské vědy v českých zemích, Praha 2003, s. 227-237.

RICOEUR, Paul, Čas a vyprávění III., přel. Miroslav Petříček jr., Praha, Oikoymenh, 2007.

Václav SOUKUP a kol., Sociální a kulturní antropologie (ed. Sociologické pojmosloví), Praha 2000

STORCHOVÁ, Lucie (eds.), Conditio humana – konstanta či historická proměnná? Koncepty historické antropologie a teoretická reflexe v současné historiografii, Praha, FHS 2007.

Alena ŠIMŮNKOVÁ: Ke vztahu historiografie a antropologie. Perspektivy aplikování antropologických přístupů na historický výzkum, Český lid 82, 1995, 2, s. 99-111.

Jiří ŠUBRT, Civilizační teorie Norberta Eliase, Karolinum Praha 1996

WHITE, Hayden, Tropika diskursu, kulturně kritické eseje, přel. Ladislav Nagy, Praha, Karolinum, 2010.

Kultura jako téma a problém dějepisectví, ed. Tomáš Borovský, Jiří Hanuš a Milan Řepa, Brno 2006  

Tematické:

Philippe ARIES, Dějiny smrti, Argo, Praha 2000

Philippe ARIES, L´enfant et la vie familiale sous l´Ancien régime (1961), zejm. kapitoly: 1. Le sentiment de l´enfance, 2. La découverte de l´enfance

Michail BACHTIN, Francois Rabelais a lidová kultura středověku a renesance, Praha 1975 (Argo, Praha 2007)

Marc BLOCH, Králové divotvůrci, Argo, Praha 2004

Peter BURKE: Jazyk gesta v raně novověké Itálii, in Variety kulturních dějin, s. 67-83.

Peter BURKE, Lidová kultura raně novověké Evropy, Praha 2004.

Peter BURKE, Jazyky a společenství v raně novověké Evropě, NLN Praha 2011

Peter BURKE: Notes for a Social History of Silence in Early Modern Europe, in: BURKE, The Art of Conversation, 1993

Václav BUŽEK – Pavel KRÁL, Člověk českého raného novověku, Praha Argo 2007

Caroline BYNUM, Warum das ganze Theater mit dem Korper? Die Sicht einer Mediävistin, Historische Anthropologie 4/1996

Michel de CERTEAU: Une politique de la langue, Paris 1975

Alain CORBIN, Narcis a miazma. Pach a společenské představy 18. a 19. století, Argo, Praha 204

Jaroslav ČECHURA, Broumovská rebelie, knižnice ĎAS, Praha 1997.

Robert DARNTON, "Workers Revolt: The Great Cat Massacre of the Rue Saint-Séverin", in: The Great Cat Massacre and Other Episodes in French