Charles Explorer logo
🇨🇿

Člověk v Čechách v 19. a 20. století. Společenské role - lidské osudy. II

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS400411

Sylabus

Svoji úlohu tu nehrála jen celková společenská modernizace nebo mentální důsledky významných politických zvratů (1848, 1867, 1907, 1918, 1938, 1945, 1948, 1956, 1968 a 1989), nýbrž i přirozená schopnost člověka hledat si ?své štěstí", resp. prostor svého sebeuplatnění, v době, do ?níž se narodil" a s níž se musí nějak vyrovnat. Právě z této schopnosti se odvíjí celá škála možných seberealizací od dominance až po submisivnost nebo snahu ?jít si svou vlastní cestou", resp. hledat si svou životní roli ?mimo jízdní řád" doby.

Rovněž na tuto pestrost lidských seberealizací se naše přednáška zaměří. Zároveň bude usilovat o to, aby v ní byli zahrnuti reprezentanti/reprezentantky jednotlivých společenských rolí pokud možno rovnoměrně.

A. Pro časový úsek končící r. 1948 půjde o představitele: 1/ tzv. dolních vrstev: viz žebráci/zloději, prostitutky, chudina, dělnictvo, služebnictvo, drobné živnostnictvo, mezivrstva zaměstnanců. 2/ středních vrstev: duchovenstvo, učitelé/pedagogové, lékaři, advokáti, umělci, různé skupiny úřednictva, měšťanstva, řemeslnictva, živnostnictva, rolnictva, podnikatelstva, jakož i představitelé státní moci a politiky. 3/ horních vrstev, resp. společenských elit: držitelé politické, hospodářské a symbolické moci (šlechta, politické elity, velkopodnikatelé, manažéři, čelní straničtí funkcionáři, vlivní umělci, vědci a intelektuálové).

B. Pro léta 1948-1989 půjde v souladu s dobovým úsilím o sociální nivelizaci o nově konstituovanou sociální strukturu reprezentovanou dělníkem ve státním podniku, družstevním zemědělcem, členem establishmentu, středním a nižším profesionálním funkcionářem stranických a jiných struktur, státním úředníkem, příslušníkem ozbrojených sil, členem Stb či rozvědčíkem, podnikovým manažerem, žurnalistou, učitelem / pedagogem, reprezentantem kultury, členem disentu a neformálních struktur, představitelem církve.

Přednáška bude respektovat též genderové aspekty této problematiky stejně jako skutečnost, že Čechy měly až do r. 1945, resp. 1938 multietnický charakter.

Anotace

V 19. a 20. století prošla společnost v Čechách řadou proměn, které našly svůj výraz v neobvyklé dynamice rolí, jež na sebe brali jak jednotlivci, tak i jejich sociální skupiny a jež se projevovaly ve všech sférách lidského života od hospodářství přes politiku a kulturu až po každodennost. Z pochopitelných důvodů se promítaly velmi pestře do jednotlivých lidských osudů.

Přednáška se proto zaměří na to, jak se v jednotlivých generacích obyvatelstva od počátku 19. století až po současnost utvářely různé scénáře společenských rolí, jež se v jednom lidském osudu mohly vzájemně doplňovat či podporovat, vůči sobě vyhraňovat, popírat se nebo " se rozbíhat na všechny strany".