Během prvních setkání (cca během čtyř přednášek) budou představena některá východiska využívaná výzkumem kulturních dějin (tzn. některé její nástroje - jakými jsou např. praktiky, strategie, reprezentace, konstrukce atd. A některé teze důležitých teoretiků, např. N. Eliase, P. Bourdieua, R. Chartiera, V. Turnera.). Úvodní sezení zahrnou také práci s texty, které přiblíží daná stanoviska (texty budou pro studenty předem připraveny a nad nimi pak bude možné diskutovat). Na základě představených hledisek a postupů bude rozvedena i debata o tom, co vlastně jsou kulturní dějiny. A jestli je vůbec možné přesně vymezit předmět jejich zkoumání. (např. viz Cultural studies: ?kultura je civilizace" nebo ?kultura je společnost"). Potažmo, pokud se přikloníme k takovému chápání kultury v širokém smyslu, jaké nástrahy na nás čekají. Tato výchozí sezení a diskuze budou také jistým ?odrazovým můstkem" pro následné řešení konkrétních témat.
Náměty dalších přednášek se tedy budou vztahovat přímo k určitým jevům kulturních dějin 19. a 20. století. Přednáška se skutečně cíleně pokusí zabývat se problematikou příznačnou pro tuto dobu. Obsahem tak budou okruhy jako např. ?Kulturní konstrukce občanství", ?Média jako reprezentace společnosti (např. divadlo, televize nebo tisk)", ?Vznik populární kultury na přelomu 19. a 20. století", ?Využití kultury jako nástroje propagandy politickým režimem", v neposlední řadě pak ?Kultura jako alternativní způsob života v době totality". Na určitá sezení budou zváni hosté - specialisti na některé zmíněné okruhy.
Přednáška se nebude zaměřovat jen teoretické úvahy o kulturních dějinách, bude se jednat především o představení konkrétních problémů, které se snaží dnešní historici kulturních dějin řešit. Pozornost přitom bude upřena směrem k 19. a 20. století, neboť reflexe kulturní historie v novodobých dějinách je stále poměrně řídká (oproti tomu, jak si stojí tato látka v dějinách středověku nebo raného novověku)
Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.