Charles Explorer logo
🇨🇿

Kapitoly z dějin poštovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS400569

Sylabus

1. Dějiny poštovnictví v minulosti a dnes - vstupní hodina, v níž bude představena literatura a pramenná základna k tématu, jakož i domácí a zahraniční instituce, které se tématem zabývají 2.

Posel dobrých zpráv - doprava zpráv a osob ve starověku a středověku. Zřizování a praktiky dálkové komunikace, vznik instituce posla a římská pošta Cursus publicus, pošta a poselské systémy ve vybraných částech světa.

Středověké poselské zřízení (klášterní, městští a univerzitní poslové) 3. Zrod a vývoj organizace poštovnictví v českých zemích - Taxisové a zrod evropské raně novověké pravidelné pošty.

Taxisové a Paarové jako provozovatelé poštovního regálu v říši a v českých zemích. Zestátnění a centralizace poštovní služby v období osvícenských reforem (Ottenfeldovy reformy).

Polní pošty 4. Pošta ve věku komunikační revoluce - proměny v poštovním provozu v době 2. poloviny 19. století.

Pošta v kompetenci ministerstva obchodu a nové prostředky komunikace a dopravy - placení poštovného předem (poštovní známky), užití telegrafu, telefonu, poštovní přeprava a železnice 5. Pošta I. a II. Československé republiky a protektorátu Čechy a Morava - vznik československého Ministerstva pošt a telegrafů a výstavba nové Republiky.

Poštovní provoz, telekomunikace a zaměstnanecká politika meziválečného ČSR. Poštovní správa za II. republiky a protektorátu 6.

Pošta v éře československých spojů - význam, fungování a kultura poštovní správy v období komunistického režimu. Nové služby (autopošty a letadlové pošty, PSČ a PNS) i praktiky pošty (cenzura a relativizace listovního tajemství), rozvoj telekomunikací a radiokomunikací.

Spojové školství 7. Doprava osob a zásilek poštou - pošta jako nejvýznamnější dopravní spojení před příchodem páry a elektřiny (cestování v éře dostavníku), dopravní prostředky před zavedením parní železnice a silniční automobilové dopravy.

Poštovní využití nových způsobů dopravy v moderních dějinách - vlaková, automobilová, letadlová a potrubní pošta. Druhy zásilek a určování výše poštovného 8.

Pošta jako místo zaměstnání - poštovní služebny (poštovní přepřahací stanice, listovní sběrny, poštovní a telegrafní úřady apod.), pracovní pozice a místo ?pošťáka" ve společnosti 9. Hmotná kultura a dějiny poštovnictví - pošta jako kultivátor městské i venkovské krajiny - budovy poštovních služeben a zájezdních hostinců, resp. cesty a stezky, milníky a kilometrovníky, náhrobní a brzdové kameny apod.

Hmotné památky jako svědci poštovní historie v kulturních institucích - dopravní prostředky, poštovní výstroj, schránky, štíty apod. 10. Listinné doklady k dějinám pošty v českých zemích - představení obrazových (fotografie, novoroční poštovní knížky, grafiky a kresby) a písemných pramenů (věstníky, jízdní řády, katalogy známek) se vztahem k poštovnímu provozu 11. Poštovní muzeum, bystrý svědek nejen poštovní historie - exkurze v Poštovním muzeu v Praze s odborným výkladem.

Historie Poštovního muzea a jeho poslání. Ukázky možnosti využití knihovního fondu muzea a práce s konkrétními vybranými prameny 12.

Pošta v postmoderním věku - závěrečná hodina věnovaná nedávné historii a současnému fungování poštovní správy, soudobá organizace Česká pošta, s. p. Shrnutí a reflexe kurzu

Anotace

Pošta a její služby významně ovlivňovaly a dodnes ovlivňují mnoho aspektů soukromého a veřejného života. Ať již se prostřednictvím rychlých jízdních kurýrů dařilo státu lépe centralizovat správu celé země a přesně stanovenými jízdními řády měnit pohled lidí na čas nebo díky listovním službám či provozování telegrafu formovat představy běžného člověka o vzdálenostech a komunikaci. V průběhu moderních dějin se poštovní služba vyprofilovala ve speciální odvětví, bez jehož přispění si nelze soudobou společnost vůbec představit. Vedle běžných služeb instituce, které jsou součástí naší každodennosti (telefonní, listovní a peněžní služby, apod.), mají své místo ve společnosti i poštovní symboly (poštovní roh, stejnokroj, poštovní známka) a v neposlední řadě měla a má pošta i svůj sociální a hospodářský rozměr jako významný zaměstnavatel. Cyklus přednášek, vedený historiky z Poštovního muzea (Mgr. Tomáš Kavka, PhDr. Jan Kramář, Mgr.

Martin Jahoda), si klade za cíl seznámit s bohatými dějinami pošty a telekomunikací, tak jako i poukázat na široké spektrum možností studia poštovnictví, představuje speciální obor sui generis.