Tématika semináře předpokládá interdisciplinární přístup. V průběhu obou semestrů se předpokládá vypracování bibliografie ke zvolenému tématu (termín předložení v listopadu), předložení konceptu práce, tj. rámcové vymezení do kapitol (termín předložení: poč. letního semestru), a diskuse s ostatními účastníky semináře o vlastních výsledcích bádání a interpretačních závěrech (v průběhu letního semestru).
V hodinách budou studenti seznámeni se zahraniční a domácí literaturou k jejich tématům. Část výuky bude rovněž věnována četbě a interpretaci textů ze současné české i zahraniční historiografie, které se týkají nejen dějin sociálních států a každodennosti, nýbrž i dnešních diskusí nad smyslem historikovy práce a metodami historické vědy, resp. sociálních věd.
Seminář je určen posluchačům 2.-5. ročníku oboru historie (bakalářské i magisterské studium), resp. specializace sociální dějiny v II. cyklu studia.
Cílem tohoto kursu je sepsání seminární, bakalářské nebo diplomové práce.
Posluchači si mohou vybrat téma, které hodlají zpracovat. Seminář je zaměřen především na problematiku sociálních států, sociální politiky a témat souvisejících s prožíváním každodennosti v moderní evropské společnosti. Po dohodě je rovněž možné zpracovat jiné související téma z dějin 19. a 20. století