Zimní semestr 1. Úvod. Evropské kořeny kolonizace Latinské Ameriky 2. Kolumbus a karibská fáze conquisty 3.-4. Pronikání na pevninu. Dobytí aztécké ří še. Dobytí mayského území. 5.-6. Dobytí Peru 7.-8. Španělská conquista dalších oblastí (Chile, severovýchod a severozápad Mexika) 9. Portugalská kolonizace Brazílie 10.-11. Indiáni, Evropané a Afričané během conquisty 12. Význam conquisty pro Starý svět 13. Pohledy na conquistu z perspektivy pozdějších století. 14. Závěr.
Letní semestr 1 - Předpoklady objevení Ameriky. Objevení Nového světa jako součást procesu objevných plaveb ve 14.-18. stol. 2 - Portugalské plavby na jih, na východ a na západ. Vasco da Gama. Soupeření s Kastilií. 3 - Okolnosti a význam plaveb KK. Amerika jako překážka plaveb dál na západ. Hledání průlivu. Fernao de Magalhaes. Ovládnutí Tichého oceánu. Otázka Moluk a Filipín. 4 - Evropské předpoklady nově se vytvářející společnosti. Základy administrativního uspořádání Šp. Am a Brazílie. 5 - Společnost a hospodářství rané LA. 6 -Transatlantický a interamerický obchod a finance. 7 - Církev, vzdělání, kultura, umění. 8 - Šp. Amerika 1550-1700. Společenské a demografické proměny. 9 - Hospodářství. Těžba nerostů, zemědělství, řemeslo. 10 - Daňový systém. Církev, vzdělání, kultura. 11 - Vývoj po r. 1700. Politická situace v Evropě a na poloostrově. Dopad evropských konfliktů na dění na amer. kontinentu. 12 - Průběh a vyznění bourbonských reforem ve Španělsku a Šp. Am. Předpoklady válek za nezávislost. Osvícenský absolutismus v Portugalsku, markýz de Pombal, francouzské invaze, vyhlášení brazil. království. Brazilská cesta k nezávislosti.
Náplní první části přednášky je jak faktografické pokrytí prvního období kontaktu Starého a Nového světa (1492-ca. 1550) a bezprostředních dopadů tohoto kontaktu na evropskou společnost, tak - zejména - vysvětlení procesů tímto kontaktem vyvolaných a společnost Latinské Ameriky dodnes ovlivňujících.
Druhá část přednášky předpokládá absolvování přednášky Dějiny LA - Conquista, na niž navazuje. Jednotlivé přednášky se věnují podrobnějšímu pohledu na určité etapy dějinného vývoje španělsky a portugalsky hovořících zemí amerického kontinentu (počátky kolonizace a administrativního uspořádání, 1500-1550; vrcholné období a krize za Habsburků, 1550- 1700; války o dědictví španělské, bourbonské reformy 18. stol. a předpoklady válek za nezávislost). Pozornost je věnována mj. podstatným otázkám sociálního a hospodářského vývoje, některým specifikům kulturního života a odlišnostem ve vývoji
španělské Ameriky a Brazílie.