Během semestru se studenti seznámí s teoretickými východisky studia migračních pohybů v daném období, a také se současným stavem výzkumu. Reflektovány budou rovněž možnosti jejich prezentace ve veřejném prostoru a formy aktualizace těchto problémů.
V jednotlivých hodinách budou představena a diskutována vybraná témata, která se vztahují k migračním pohybům Čechoslováků nebo v Československu v souvislosti s událostmi druhé světové války. Mezi těmito tématy se objeví vnitřní přesuny obyvatel v r. 1938 a během druhé světové války, problematika totálního nasazení, exil válečný,poválečný odsun, poválečná repatriace a reemigrace a exil poúnorový.
Předmět reflektuje fenomén přesunů a pohybů obyvatel v dynamické době okolo druhé světové války se zaměřením na československý kontext. Soustředí se zejména na migrační pohyby související s válečným konfliktem, důraz ale bude kladen na časový přesah vžitých mezníků.
Jednotlivé migrační procesy tak bude možno nahlížet z komplexnější perspektivy a zasadit je do vzájemných souvislostí. Přednáška je určena zejména studentům se zájmem o československé dějiny poloviny 20. stolet í.