Předpokládaný program kurzu, který se může měnit s ohledem na momentální potřeby výuky:2. 10. Úvodní hodina, představení podmínek, klasifikace pramenů, à propos k materiálním pramenům9. 10. Prameny k dějinám Velké Moravy16. 10.
Hagiografie nejstarších českých světců23. 10. DĚKANSKÉ VOLNO !30. 10.
Kristián...6. 11. Anály říšské, české a jiné středoevropské13. 11. Říšské kroniky 10. století - od Reginona k Dětmarovi20. 11.
Kosmas, Kosmova kronika27. 11. Nejstarší kroniky střední a východní Evropy a jejich bohemikální relevance4. 12. (Nejen) Kosmovi pokračovatelé11. 12.
Zprávy z dálek... Arabové a západní Frankové o českém prostoru18. 12.
Nejstarší kancelářská bohemika. Diplomatika v rámci nejstarších dějin?8. 1.
Geograf, Dagome a další záhadné solitéry...
Korpus pramenů k nejstarším českým dějinám (zhruba do roku 1200) představuje poměrně sevřenou skupinu zdrojů, které byly již většinou bohatě vytěženy historickou vědou. Přesto novější interpretace a novější práce, stejně jako objevy archeologů, kteří disponují pro historika této epochy asi nejproměnlivějším spektrem informací, uvádějí tuto skupinu pramen ů do stále nových souvislostí.
Proto i relativně konzervativní skupina pramenů nabízí stále nové možnosti interpretace a zařazení do kontextu. Podobnou, byť významově o něco menší inspirací pro tento kurz je i doplňující se množství překladů, které vychází v poslední době.
Přednáška bude zaměřena na jednotlivé skupiny bohemikálních zdrojů bez ohledu na jejich původ a bude uvádět informace poskytované těmito prameny do kontextu moderního bádání a textové práce vůbec.