Témata: barokní thanatologie – smrt v katolické zbožnosti
„dobrá smrt“ a příprava na ni – „ars moriendi“ posmrtný úděl duší – nebe, peklo očistec, revenanti odpustky a jejich úloha pro život člověka i pro duše v očistci nebeští pomocníci v hodině smrti kněz u nemocného a umírajícího instituce „dobré smrti“ testamenty, pohřební rituály, kázání, výstavy těla hřbitovy, kostnice komemorativní kultura: „castrum doloris“ hrobky, náhrobky epidemie – panika masového umírání násilná smrt – zločin a jeho potrestání
Přednášky jsou zaměřeny na širokou oblast přípravy na smrt, umírání a představ o posmrtném osudu duší v 17. a 18. století. Jedná se o významnou součást náboženského života a katolické zbožnosti v českých zemích pobělohorského období, současně však jde také o důležitý faktor ovlivňující formování mentality katolických věřících, tedy naprosté většiny obyvatelstva.
Posluchači získají základní přehled v uvedené problematice, budou seznámeni s přístupy katolické církve i širokých vrstev laických věřících k otázce smrti a s ní související zádušní problematice. Tyto přednášky volně navazují na mé přednášky ze zimního semestru akademického roku 2019/2020, kter é byly věnovány tematice zbožnosti a náboženského života doby baroka, tvoří však samostatný tematický celek.
Pro účast na nich není absolvování předchozích přednášek nutné.