Charles Explorer logo
🇬🇧

Sources of Information and Practical Skills for Historians

Class at Faculty of Arts |
AHS444V84

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Informační zdroje a praktické dovednosti pro historiky - Lenka Procházková

Anotace

Zájemci si prohloubí své znalosti nabyté v Úvodu do studia historie a v Prosemináři. Naučí se pracovat s některými historickými databázemi a počítačovými programy, jež usnadňují historikovu práci. Dále se seznámí se s praktickými zásadami, jak psát studentské práce a vědecké články. Doplní si znalosti týkající se vývoje českého jazyka, které mohou využít při práci s historickými prameny. Pozornost bude věnována formální a grafické úpravě, typografickým zásadám a také otázce pravopisu a stylistiky. Studenti se seznámí i s lexikografickou a ediční prací - zásadami transkripce a transliterace. Závěr kurzu bude věnován mluvenému projevu. Výuka bude probíhat seminární formou, založena bude na práci s konkrétními texty, rozboru video- či audioukázek. Počítá se rovněž s návštěvou hostů z odborných pracovišť.

Sylabus 1. Úvodní hodina 2. Databáze biblio.hiu.cas.cz a možnosti jejího využití 4. - 3. Práce s vybranými databázemi a zdroji (PEvA, matriky on-line, kramerius.nkp.cz, archivnimapy.cuzk.cz, geoportal.gov.cz…) 5. Využití počítačových programů v historiografii 6. Formální úprava studentských prací 7. Pravopis a stylistika, vývoj češtiny z hlediska hláskoslovného, tvaroslovného, lexikálního a pravopisného 8. Odborný funkční styl a jeho slohové útvary: odborný článek, referát, recenze, kritika, anotace 9. Lexikografická práce a projekt Biografický slovních českých zemí 10. Zásady ediční praxe 11. - 12. Kultura mluveného slova a rétorika

Atestace

- Kolokvium: aktivní účast alespoň 75 %, plnění zadaných úkolů

- Zápočet: aktivní účast alespoň 75 %, plnění zadaných úkolů, zpracování krátké bibliografické rešerše

- Zkouška: aktivní účast alespoň 75 %, plnění zadaných úkolů, zpracování biografického hesla podle zásad Biografického slovníku českých zemí

Seznam doporučené literatury

Robert ADAM, Jak se v Česku jazykově upravují vydávané texty, in: Hasil, J. (ed): Přednášky z 53. běhu Letní školy slovanských studií, Praha 2010, s. 85-93.

Jana BOROVIČKOVÁ, Elektronické informační zdroje pro dějiny univerzit a vzdělanosti v evropských historických datových archivech. Borovičková, Jana, Acta Universitatis Carolinae. Historia Universitatis Carolinae Pragensis 47, č. 1-2, 2007, s. 269-274.

Marie ČECHOVÁ (ed.), Čeština - řeč a jazyk, Praha 1996.

Světla ČMEJRKOVÁ a kol., Jak napsat odborný text, Praha 1999.

Umberto ECO, Jak napsat diplomovou práci, Olomouc 1997.

Editor a text. Úvod do praktické textologie, Praha - Litomyšl 2006.

Zbyněk FIŠER (ed.), Tvůrčí psaní - klíčová kompetence na vysoké škole. Sborník příspěvků z mezinárodní konference uskutečněné ve dnech 21. až 23. října 2005 na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, Brno 2005.

Martin HANKOVEC, Informační systémy v jihočeských archivech, in: L. Plucarová (ed.), 2. česko-rakouské pracovní setkání 2006. Třeboň 29. září 2006, Třeboň 2007, s. 37-39.

Václava HORČÁKOVÁ, Volně dostupné elektronické informační zdroje k hospodářským a sociálním dějinám, in: M. Hlavačka - M. Řepa (eds.), X. sjezd českých historiků. Ostrava, 14.-16. 9. 2011. Svazek II, Praha a Brno 2013, s. 169-174.

Josef HRBÁČEK, Úvod do studia českého jazyka, Praha 1995.

Jan CHLOUPEK a kol., Stylistika češtiny, Praha 1990.

Alois JEDLIČKA, Spisovný jazyk v současné komunikaci, Praha 1978.

Jiří KRAUS, Rétorika a řečová kultura, Praha 2010.

Arnošt LAMPRECHT - Dušan Šlosar - Jaroslav BAUER, Historický vývoj češtiny. Hláskosloví, tvarosloví, skladba, Praha 1977.

Alena MACUROVÁ - Iva NEBESKÁ (ed.), Jazyk a jeho užívání, Praha 1996.

Pravidla českého pravopisu, Praha 1993.

Jindřiška POSPÍŠILOVÁ, Portály informačních zdrojů a knihovnických služeb v ČR, Knižnica. Revue pre knihovníctvo, bibliografiu, knižnú kultúru, informačné systémy a technológie, biografistiku, archív a múzeum knihy a literárnych pamiatok 10, č. 11-12, 2009, s. 7-10.

Petr SGALL - Jarmila PANEVOVÁ, Jak psát a jak nepsat česky, Praha 2004.

Ivan ŠŤOVÍČEK a kol., Zásady vydávání novověkých historických pramenů z období od počátku 16. století do současnosti. Příprava vědeckých edic dokumentů ze 16.-20. století pro potřeby historiografie, Praha 2002.

Raymond QUENEAU, Stylistická cvičení, Praha 1994.