Problémové okruhy: 1. Vývoj názorů na komparativní metodu od konce 19. století 2.
Evropa a svět: specifika evropského vývoje 3. Současný stav diskusí o komparativní metodě 4. Šíření reformace v Evropě 5.
P říklad synchronní komparace:politická krize v polovině 17. století 6. Absolutismus a merkantilismus 7.
Revoluce 18. - 19. století 8. Příklad komparace transferu: ohlas Francouzské revoluce v evropské společnosti;důsledky napoleonských válek 9.
Národotvorné procesy: národní hnutí a jeho programy 10. Evropská urbanizace 11.
Sociální původ inteligence v 19. století 12. Konstrukce "národních dějin" 13.
Místo českých dějin v evropském kontextu 14. Možnosti a meze komparativní metody ? kulturní transfer, ?histoire croisée?
Kurz seznamuje s pravidly komparativní metody a příbuzných přístupů v historickém výzkumu a dále představuje vybraná témata moderních dějin ve srovnávací perspektivě a na základě komparativně založených studií a výzkumných projektů. Kurz rámcově pokrývá evropské dějiny v období zrodu moderní společnosti (17. - 19. století) a zaměřuje se na vyprané procesy modernizace (formování států a národů, revoluce, urbanizace, proměny v kultuře).
Absolvent kurzu si osvojí základní pravidla komparativní metody, která dokáže aplikovat na vybraném tématu, bude schopen nahlížet na vývoj moderní evropské společnosti v jeho rozmanitosti, regionálních zvláštnostech, variantách a osobitých rysech dílčích společností, seznámí se s teoretickými diskusemi o vybraných problémech historického vývoje, a bude umět zařadit své historické znalosti do širokých souvislostí.