Charles Explorer logo
🇬🇧

Czech of Historical Sources - seminar I

Class at Faculty of Arts |
AHS600013

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Zimní semestr: 1. Postavení češtiny mezi slovanskými jazyky, základní příručky a zdroje ke zkoumání historické češtiny, ukázka metodologických přínosů ke zkoumání staré češtiny. 2. Otazky transliterace a transkripce. 3.-5. Hlavní změny v českém hláskosloví. 6.-7. Staročeské tvarosloví - podstatná jména. 8. Staročeské tvarosloví - přídavná jména, zájmena, číslovky. 9. Staročeské tvarosloví - slovesa I. 10. Staročeské tvarosloví - slovesa II. 11. Základní rysy staročeské syntaxe. 12. Komplexní rozbor textu.

Součástí kurzu jsou pravidelná cvičení na probírané jevy.  

Letní semestr: 1. Čeština v době humanismu: celková charakteristika, hláskový vývoj. 2. Čeština v době humanismu: vliv latiny a němčiny (lexikum, syntax). 3. Čeština v době humanismu: vliv knihtisku a knihtiskařů, standardizace pravopisu, písařský a tiskařský pravopisný úzus; ediční otázky. 4. Čeština v době humanismu: gramatografie a slovníkářství. 5. Čeština v době humanismu: typické žánry a druhy textů.  6. Čeština v době baroka: celková charakteristika, hláskový vývoj, regionální diferenciace. 7. Čeština v době baroka: lexikum; vlivy latiny a němčiny. 8. Čeština v době baroka: názory autorů dobových gramatik; slovníkářství.  9. Čeština v době baroka: typické žánry a druhy textů.  10. Počátky a předpoklady národního obrození. 11. První obrozenská generace. 12. Druhá obrozenská generace.

Průběžně: rozbory a analýzy textů (podle primárních pramenů tištěných i rukopisných i podle edic), řešení transkripčních a transliteračních otázek (příp. srovnání vybraných pramenů s edicemi).

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

PŘEDMĚT BUDE OTEVŘEN PODLE FAKTICKÉHO ZÁJMU STUDENTŮ. ROZVRH BUDE SDĚLEN TAJEMNÍKEM ÚSTAVU DODATEČNĚ.