Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 2 - Kritická teorie společnosti: intersubjektivní obrat

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS666034

Anotace

Záměrem kurzu je seznámení s hlavními myšlenkami, osobnostmi a interpretacemi kritické teorie společnosti a politiky (tzv. Frankfurtské školy), která si svoji proslulost získala především svým výkladem krize západní společnosti a svým vlivem na snahy o kritiku a změnu společnosti a politiky prostřednictvím studentského hnutí.

Kurz se zaměří především na vývoj kritické teorie od 60. let 20. století do dnešních dnů, bude se koncentrovat zejména na tzv. intersubjektivní obrat.

Kritickou teorii je možné pojímat jako reprezentativní proměnu myšlení o společnosti, politice a dějinách, včetně klíčových dilemat a napětí ve 20. a 21. století, v závislosti na vlivu marxismu, psychoanalýzy, kulturních studií, existencialismu, liberalismu či komunitarismu.

Hlavními analyzovanými tématy kurzu budou kritika nespravedlnosti a formy kulturního, sociálního a politického uznání; instrumentální a komunikativní jednání; reforma a revoluce; umění a kulturní průmysl (vše v rámci kapitalistického, nacistického a socialistického státu). Výklad se přitom zaměří na prezentaci a vzájemné odstínění názorů zejména Herberta Marcuseho, Jűrgena Habermase, Nancy Fraser, Axela Honnetha, Iris Young, Roberta

Finea a dalších autorů.

Ve svých programových dokumentech a klíčových textech se kritická teorie snaží o utváření „kritického sebevědomí společnosti“. Usiluje o komplexní provázání empirického výzkumu minulosti a současnosti s teoretickou reflexí pomocí kritiky společnosti a politiky.