Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 2 - Sociální teorie a rozvoj občanských práv v habsburské monarchii na přelomu 19. a 20. století

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS666182

Anotace

Masová industrializace a urbanizace v průběhu 19. století vedla k vytvoření nového modelu městské společnosti s postupně převažující složkou dělnického obyvatelstva. V návaznosti na formování „měšťanské občanské společnosti“ se začínají v českých zemích v druhé polovině 19. století výrazněji organizovat také převažující nižší společenské vrstvy (zejména tedy dělnictvo). Výrazný vliv na to mají jak vzory ze zahraničí, tak především recepce dobových sociálních teorií s jejich představami o důstojných životních podmínkách a dalších právech pracujících vrstev. Teoretické diskuze a zároveň proměna nižších tříd v relevantní společenské aktéry vedou postupně k prosazování reálných politik směrem k zrovnopravňování obyvatelstva.

Cílem kurzu je představit některé nejvlivnější dobové sociální teorie, jejich recepci v Předlitavsku a také jejich určité osvojování širšími společenskými vrstvami a poukázat na souvislost právě s rozvojem občanských a sociálních práv. Pokud jde o vymezení, název kurzu již napovídá, ale je mírně nepřesný: Téma je totiž potřeba uchopit již od poloviny 19. století. Oblastně se pak bude kurz soustředit na české země, ty však nelze v dobovém

ústavním pořádku vyčlenit z Předlitavska; kontext německy mluvících zemí je pro téma mimořádně důležitý a svoji roli také hrálo české prostředí ve Vídni. V rámci kurzu bude sledováno několik úrovní vývoje, první rovinou bude teoretická diskuze, druhou bude rovina identifikace s danými myšlenkami a třetí pochopitelně rovina politická.

Kurz bude realizován převážně formou přednášky, po dohodě s účastníky mohou být některé hodiny částečně koncipovány též jako seminární četba dobových textů (původní české texty, dobové překlady, recenze).