1. Literatura a prameny k tématu, vymezení pojmů a metodologie, výzkumné problémy. 2.
Sociální status ženy „dlouhého“ 19. století. 3. Ženské hnutí doby předbřeznové (salóny, osobnosti, veřejná činnost a její výsledky). 4. Ženské spolky a jejich činnost od 60. let 19. století (Spolek svaté Ludmily, Americký klub dam, Ženský výrobní spolek český). 5. Hlavní trendy vzdělávání žen v 19. století a jejich reflektování, typy dívčích škol. 6. Ženy a univerzitní vzdělání. 7. Ženy na trhu práce (kvalifikace, uplatnění, tzv. typicky ženská povolání). 8.
Proměna ženského světa za první světové války.
Přednáška představí vývoj a významné osobnosti ženského hnutí v českých zemích v 19.století a jeho specifické rysy, s přihlédnutím k evropskému kontextu a dobovým politickým,sociálním, hospodářským a národnostním souvislostem. Zaměří se na definování tzv. ženské otázky, (dis)kontinuitu českého ženského hnutí, jeho cíle a cesty vedoucí k jejich dosažení.
Pozornost bude věnována proměně ženské role v rodině a společnosti, podílu žen na filantropické, spolkové a osvětové činnosti, vývoji dív čího školství a zaměstnávání žen. Součástí přednášky je práce s prameny (tisk, paměti, korespondence).