V roce 1917 se po zhroucení centrální autority carského Ruska moci chopila skupina radikálních marxistů, kteří ve svém konání viděli počátek celosvětové socialistické revoluce. Institucionálním zakotvení těchto univerzalistických aspirací se měla stát III. internacionála (Kominterna), založená v zimě roku 1919.
Pod patronací východní bašty světového komunismu se v Evropě utvořilo hnutí šířící jednu z nejvlivnějších ideologií dvacátého století: Marx-leninské pojetí komunismu. Cílem kurzu bude seznámit posluchače se základním vývojem dějin komunistického hnutí v letech 1917 - 1939 s nutnými přesahy mířícími v úvodu ke kořenům marx-leninského světonázoru a v závěru ke klíčovému období poválečného vývoje, kdy vůdci komunistických stran nastoupili v mnoha evropských zemích cestu k moci.
Obsah jednotlivých tématických bloků (přednáška + seminář) bude koncipován se zvláštním zřetelem k dějinám KSČ zasazeným do širších souvislostí vývoje evropské radikální levice. Událostní rovina vyprávění typická pro politické dějiny bude rozšířena o rozměr hledající historickou perspektivu mentality obdivovatelů i odpůrců radikální levice.