Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 1 - Technický rozmach – jeho projevy – dědictví

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS666325

Sylabus

1. Vliv techniky na rozvoj evropské a české společnosti od konce 18. století do počátku 20. století. Obecná východiska, zkoumání, komparace, růst. 2. Škola věc veřejná - institucionalizace technických oborů a jejich napojení na vědecká centra. 3. Terminus technicus - jazyk české techniky: zrod odborné české terminologie. (technické

časopisy, publikace a Česká matice technická). 4. Technické spolky a učené společnosti, encyklopedie, počátky české technické odborné práce. 5. Jednota pro povzbuzení průmyslu v Čechách a její vliv na rozmach technické činnosti.

Srovnání s dalšími institucemi až po Masarykovu akademii práce a Československou národní radu badatelskou. 6. Příklad nauky o elektřině jako postupně se profilujícího technického oboru a vstup elektrotechniky jako hlavní součásti 2. průmyslové revoluce do života a podnikání v českém prostředí. 7. Síla slabých proudů (experimenty s elektřinou, technická obslužnost - telegraf, telefon, počátky sdělovací techniky). 8. Síla silných proudů (osvětlování, boj stejnosměrného a střídavého proudu, stavby prvních elektráren). 9. Mezinárodní setkání techniků na přelomu 19. a 20. století, komparace výsledků a jejich vliv na postupující technizaci společnosti. 10. Elektrifikace a její legislativa, vliv Elektrotechnického svazu československého na myšlení a konání (elektro)techniků v počátcích samostatného Československa. 11. Normalizace a standardizace technických oborů v českých zemích. 12. Elektrotechničtí podnikatelé a působení jejich firem v českých zemích a v Československu. 13. Výzkum v elektrotechnice a mezinárodní spolupráce. 14. Hodnocení techniky a jejího vlivu na společnost: technika - druhá příroda.

Anotace

Věda a především technika, byť byla pro laiky sebe obtížnější a zpočátku málo přístupná, stala se základem rozvoje české společnosti. Cyklus přednášek se zabývá technikou jako nedílným kulturním, sociálním a ekonomickým fenoménem vývoje české společnosti v komparaci s vývojem v Evropě. Na konkrétních příkladech ukazuje důležité momenty vlivu techniky na českou (evropskou) společnosti od konce 18. století do poloviny 20. století.

Science and, above all, technology, despite whatever difficulties it posed for the lay public, and being initially little accessible, became the basis for the development of Czech society. This lecture cycle deals with technology as an integral cultural, social and economic phenomenon of the development of Czech society in comparison with developments in Europe. The cycle will show, on specific examples, the important moments of technology’s influence on Czech (European) society from the end of the 18th century to the middle of the 20th century.