1. Úvodní informace, pojmové ukotvení, otázka transferů legitimizačních strategií mezi světským a církevním prostředím.
2. Církev jako dvorská společnost, konfesně-právní vztahy v českém prostředí, vzdělání a úlohy kněžstva.
3. Barvy a barevnost v křesťanství, paramentika a její role v liturgii a legitimizačních strategiích církevních představitelů.
4. Cappa magna, pontifikálie a vestis talaris v průběhu dějin.
5. Systém titulatury v římskokatolické církvi, svátostný a správní cursus honorum, zvykový kariérní řád českého diecézního duchovenstva, vztah kněží a patronů.
6. Heraldika v římskokatolické církvi, další typy církevní heraldiky.
7. Papežská titulatura a heraldika.
8. Exkurze: konventní kostel Panny Marie pod řetězem, vztah šlechty k duchovním rytířským řádům a její charitativní činnost.
9. Hierarchie a titulatura šlechty, konstituování šlechtické obce a paradigmatické zlomy v dějinách šlechty v českém prostředí do roku
1848.
10.
19. a
20. století: šlechta a její zemské vlastenectví v konfrontaci s českým národním obrozením, republikou a totalitními režimy.
11. Legitimizace šlechty prostřednictvím heraldiky a sfragistiky, příklady znakových galerií; další formy legitimizačních strategií šlechty: objekty, životní styl (vzdělání, způsoby trávení volného času, rodinné a rodové vazby), důraz na starobylý původ.
12. Stereotypy ve vnímání šlechty a kléru - příklady z české kinematografie.
Specializační přednáška je zaměřena na formy životního stylu a kultury dvou socioprofesních skupin,
římskokatolického duchovenstva a evropské (české) šlechty. V obou prostředích budeme sledovat vznik a proměny legitimizačních prvků ve vztahu k historickému postavení a definování skupin. Výklad propojí chronologickou a tematickou linii s důrazem na české prostředí. Pozornost bude věnována rovněž hospodaření šlechtických rodů. Kurz umožní studentům orientaci ve využívání prostředků především vizuální kultury ke společenské reprezentaci a legitimizaci kléru a šlechty.