Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 3 - Československo a střední Evropa v meziválečném období

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS788092

Sylabus

Zápas Československa v prvních letech existence o hospodářsko-politickou identitu. 2. Idea sjednocené Evropy, Československo a koncepty středoevropské integrace v první poloviny 20. let. 3.

Snahy Československa o vyztužení bezpečnosti ve střední Evropě hospodářsko-politickým sblížením v čase po Locarnu. 4. Vliv hospodářská krize na proměnu politických vztahů ve střední Evropě – počátek velmocenského zápasu o Podunají. 5. Československo a francouzské plány na integraci střední Evropy. 6.

Pokus o německou-rakouskou celní unii, italské ambice v Podunají a snahy  Československa o zformování „páté evropské velmoci“. 7. Velké plány Československa ve střední a jihovýchodní Evropě - iluze a realita. 8.

Nerovné soupeření o vliv v Podunají – „hospodářská diplomacie“ Německa. 9. Nerovné soupeření o vliv v Podunají - československé hospodářsko-politické aktivity 10.

Ztroskotání úsilí Československa o hospodářskou-politickou organizaci Podunají 11. Důsledky a východiska. 12.

Diskuse k tématu a jeho různým aspektům.

Anotace

Přednáška sleduje snahy Československa jako jednoho z tzv. nástupnických států o zajištění svého postavení v prostoru střední Evropy. Ve 20. letech Československo usilovalo o hospodářsko-politické sblížení ve středoevropském regionu na pozadí vizí „sjednocené Evropy“. Ve 30. letech se upnulo na ideu hospodářského regionalismu jako formy obrany před hospodářskou politikou „revizionistických“ velmocí o mocenský průnik do Podunají. Ve výkladu jsou rozebírány hospodářské i politické limity transformace Malé dohody v době rozkladu evropského bezpečnostního systému, příčiny jejího ztroskotání, i marné snahy izolovaného Česko-Slovenska o hospodářsko-politický modus vivendi s nacistickým Německem.

Výuka je primárně prezenční, v závislosti na vývoji epidemiologické situace a pokynů vedení FFUK je však třeba počítat s případnými přechody na distanční formu. Distanční forma předpokládá kombinaci samostudia, konzultací a videokonferencí. O případných změnách budou studenti vždy informováni prostřednictvím mailu.