Co byla normalizace? Československo 1969–1989 doc. PhDr. Tomáš Vilímek Ph.D. - Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Výběrová přednáška se bude věnovat problematice takzvané normalizace v Československu v letech 1969 až 1989. S využitím bohatých pramenných zdrojů budou představeny klíčové faktory výkonu komunistického panství, připomínající podivuhodný koktejl, který obsahoval ingredience masivní represe a donucení, politického vyčleňování a privilegizace, lákavých ideálů sociální spravedlnosti a bezkonfliktní společnosti, systematického restaurování kádrového pořádku, „strategie materiální pacifikace“ a v neposlední řadě „slibu normality“ ve smyslu zajištění předvídatelných životních poměrů, nemající však nic společného s garancemi právního státu.
Tematické okruhy výběrové přednášky: 1) Úvod do problematiky, představení základních okruhů a cílů přednášky, podmínky atestací 2) Pramenný overkill – úskalí archivního výzkumu k dějinám pozdního socialismu 3) K pojmu takzvané normalizace – konsolidace, normalizace, „doba chlebová“, obrat dějin do protisměru, období „mýtu o malém štěstí“ 4) Klíčové mezníky – pokus o periodizaci 5) Volby bez výběru – funkce a význam normalizačních voleb 6) Socialistická sociální politika ̶ strategie materiální pacifikace, pečovatelská diktatura, přísliby, zklamáni a nové nerovnosti 7) Společnost stěžovatelů? – Stížností a oznámení československý občanů stranickým, státním a odborovým orgánům v letech 1969 až 1989 8) Kádry rozhodují vše ̶ stranické čistky, obnovení kádrové politiky a její proměna v sedmdesátých a osmdesátých letech 9) Opozice, disent, nezávislé iniciativy – Od deseti bodů, přes Chartu 77 až k Demokracii pro všechny 10) Rezistence – rozmanité formy společenského odmítání a vzdoru, hranice podmíněné loajality 11) Trestněprávní perzekuce, strategie všeobecné prevence – měkká diktatura contra staronové formy represe 12) Kolaps? Revoluce? K příčinám konce normalizačního režimu v Československu 13) Závěrečné shrnutí a úvahy o normalizačním dědictví – memory clashes, minulost jako aktuální výzva současnosti
What was the „Normalization“? Czechoslovakia 1969 – 1989
This special lecture will focus primarily on issues of the so-called Normalization in Czechoslovakia between 1969 and 1989. The main objective of the study is to introduce (using historical documents) key factors of the administration of the communist state which resembled a peculiar cocktail of massive repressions, political exclusion and privileging of tempting ideals of social justice and no-conflict society and the systematic restauration of peace and order. And finally, promises of “normality” – securing foreseeable life standards, which of course had noting to do with the rule of law, as we understand it today.