4. 10.
Úvodní přednáška – kapitalismus lokální, národní a globální 11. 10.
Podnik, místo a aktéři – představení lokální případové studie 18. 10.
Proměny globálního kapitalismu v poslední třetině 20. století 25. 10.
Podnik v pozdním socialismu – přísliby a skutečnost přestavby 1. 11.
Revoluce 1989 - manažeři, dělníci a demokracie v průmyslu 8. 11.
Hospodářská transformace – budování kapitalismu po pádu stáního socialismu 15. 11.
Privatizace I: Kauza Baťa - kapitalistická tradice a budoucnost 22. 11.
Privatizace II: Podnik pro novou dobu 29. 11.
Práce a gender v hospodářské transformaci 6. 12.
Trh a podnikání – od výrobců k prodejcům 13. 12.
Dvě globalizace – od socialistická globalizace ke globálnímu kapitalismu 20. 12.
Deindustrializace jako globální a lokální fenomén 3. 1.
Závěrečná diskuze
Změny, ke kterým došlo v Československu a České republice po roce 1989, historiografie obvykle charakterizuje jako přechod od diktatury k liberální demokracii. Méně pozornosti však výzkum soudobých dějin věnoval analýze tohoto období jako přechodu od socialistické ekonomiky ke kapitalismu.
Cílem kurzu je zkoumat hospodářskou transformaci v Československu a České republice jako případovou studii z dějin kapitalismu, který, v tomto konkrétním případě, vznikal na troskách centrálně plánovaného hospodářství. Přednáška se bude snažit postihnout tři navzájem propojené roviny tohoto vývoje – místní, národní a globální.
Jestliže zkoumání národní roviny bude reflektovat transformační politiky českého a československého státu, globální rovina zařadí vývoj v Československu a České republice do kontextu vývoje globálního kapitalismu v poslední třetině 20. století. Ústřední částí kurzu však bude rovina lokální, která má ukázat, jak se tyto hluboké systémové změny projevovaly v konkrétním místě a průmyslovém odvětví. Výklad se proto bude opírat o případovou studii vývoje podniku Svit Gottwaldov a po roce 1989 Svit Zlín (někdejší Baťovy závody).
Propojení výzkumu místních, národních a globálních souvislostí dějin post-socialistického kapitalismu (a jeho kořenů v pozdně socialistickém období) ukáže, jak se velké nadnárodní hospodářské trendy a národní hospodářské politiky projevovaly na místní úrovni a jak místn í aktéři (manažeři, dělníci, politici) reagovali na tyto „velké“ historické procesy a události.