1. Úvod, cíle a struktura kursu.2. "Norma", "normalita", "normalizace" v kontextu dlouhých 70. let v Evropě. 3. Pražské jaro - program, aktéři, zkušenosti.
Okupace a "konsolidace" 1968-1970.4. Hospodářský systém a hospodářské reformy v Sovětském svazu i Československu (do roku 1985).5. Československý sociální stát 1968-1989 v evropském kontextu.6.
Expertní vědění a "vědecké řízení" v plánovaném systému - různé pole expertizy.7. Společenská diferenciace a subkultury I.8.
Společenská diferenciace a subkultury II.9. "Vysoká" a populární kultura.10. Různé podoby disentu. 11.
Přestavba hospodářského mechanismu.12. 1989 a imploze režimu.13. Závěr. Československá normalizace v kontextu dlouhých 70. let v Evropě.
V kolektivní paměti zůstává období normalizace jako čas stagnace, jako opakování a reprodukce stále stejného v návaznosti na čistky počátku 70. let. Kurs zve posluchače, aby nahlédli za tento závoj a poodhalili normalizační společnost v její rozmanitosti.
Navzdory politické nehybnosti a hospodářským problémům se ve společnosti a kultuře období normalizace odehrávaly důležité procesy, vyskytovaly rozporuplné postoje a zkušenosti, které umožňují lépe pochopit jak pozoruhodnou stabilitu, tak nenadálé zhroucení režimu koncem 80. let. Pohledem na společnost, ekonomiku a kulturu se také kurs pokusí včlenit československou normalizaci do celoevropského kontextu důležitých změn v "dlouhých 70. letech".