1. Úvodní sezení. Představení koncepce kursu a výběru textů. Diskuse.2. Kritika společenských poměrů u Karla Marxe - mezi antropologií, politickou ekonomií a historií.3. Pojem ideologie u Marxe, historický materialismus4. Základna-nadstavba5. Kultura a třídy. R. Williams, E. P. Thompson. Kontroverze s P. Andersonem.6. Mentality. M. Vovelle7. Mikrohistorie – zapomenutí lidé. G. Levi, C. Ginzburg8. Historická sociální věda v Německu: mezi Marxem a Weberem na cestě k Sonderwegu – J. Kocka, T. Welskopp.9. Dějiny každodennosti. A. Lüdtke.10. Postmodernismus a marxismus.11. Marxismus a historická věda po druhé světové válce. Rigby, Stedman Jones, Iggers12. Závěr: co je z marxismu plodné pro historické myšlení?
Marxismus byl a je jedním z dominantních paradigmat v sociálních vědách, bez něhož sotva lze pochopit intelektuální dějiny dvacátého století. Zároveň má tolik podob, že je někdy obtížné najít společného jmenovatele pro všechny směry marxismem inspirované reflexe.
Vedle své sociálně-filozofické složky se marxismus v průběhu 20. století výrazně promítl i do praxe historické vědy. Cílem kursu je kritické seznámení se vztahem marxismu a dějepisectví ve 20. století.
Důraz přitom položíme na interpretaci "nadstavby", tj. roviny kultury, vědomí, identity, ideologie. Představení marxistických inspirací, debat i jejich odrazu v empirickém historickém výzkumu ve 20. století by mělo směřovat k lepšímu porozumění současných sociálně- a kulturněhistorických přístupů.