1. Úvod – „co znamenalo slavit moderně?“
2. Co je legální a co je legitimní slavit? Stát a Církev
3. Co je legální a co je legitimní slavit? Samospráva a občanské spolky
4. Ve jménu koho slavit? Církev a stát
5. Ve jménu koho slavit? Národa a třída
6. Kdy slavit? Aeonický čas a cykličnost
7. Kdy slavit? Chronos a Kairos
8. Kde slavit? Veřejný a soukromý prostor
9. Kde slavit? Město, venkov pohyb mezi nimi
10. Jak slavit? Rituál a protest do revoluce 1848
11. Jak slavit? Rituál a protest ve druhé polovině
19. století
V 19. století došlo k řadě proměn společnosti, které ji dovedly na prahu 20. století ke klíčovým problémům tzv. vrcholné modernity. V kurzu nás bude zajímat, jak společnost v českých zemích (ale i v kontextu širšího regionu) k této změně došla, a to v jedné z charakteristických rovin modernizačních proměn – ve veřejném prostoru a činností v něm.
Slavnosti a svátky, nebo-li festivity jsou často chápány jako antropologická konstanta, ale každá epocha jim dává svůj strukturální charakter a roli ve společnosti. V 19. století došlo k postupné proměně od tradičních festivit spojených především s církví, panovníkem a vrchností k nebývalému rozmachu měšťanských festivit, ale později i svátků spojených s dělnickým prostředím.
Staré se však i vepisuje do nového a nové přebírá mnohé formy starého. Výklad v kurzu je založen na analýze pěti problémů, které nám přiblíží odpověď na otázku v názvu kurzu: Co znamenalo slavit legálně a legitimně? Ve jménu jakých identit a zájmu se slavilo? Kdy se slavilo? Kde se slavilo? A jaký byl vztah mezi ritualitou a protestem při oslavování? Příběhy slavností, o které půjde, se budou převážně odehrávat v českých zemích a budou zahrnovat mezi jinými panovnické korunovace a návštěvy, lidové slavnosti/Volksfeste, církevní poutě, vlastenecké besedy, revoluční oslavy, spolkové slavnosti, tábory lidu, oslavy svátku práce ad.