Přednáška nepojednává o fotografii pouze jako o historickém prameni, ale především se bude zabývat fotografií jako kulturně-sociálním a ekonomickým fenoménem, a také "řemeslem". Ukážeme, jak fotografie pomáhala spoluutvářet moderní dějiny od 19. století do současnosti. Předpokládáme aktivní dialog mezi vyučujícími a studenty. Přednáška bude provázena prezentací s řadou ikonografického materiálu. Přednáška bude přihlížet k českému historického kontextu, nebude jím však svázána.
Témata přednášek (změna pořadí vyhrazena):
Metodologická východiska (Ivan Šedivý
Stručný přehled dějin fotografie (Ivan Šedivý)
Průkopnická léta fotografie (Otmar Beneš)
Reportážní fotografie (Ivan Šedivý)
Sociální fotografie (Ivan Šedivý
Válečná fotografie (Ivan Šedivý)
Umělecká fotografie (Ivan Šedivý + Otmar Beneš)
Fotografie a propaganda (Ivan Šedivý)
Časopis Signal – sonda do fotografické propagandy (Otmar Beneš)
Ikonické fotografie (Ivan Šedivý + Otmar Beneš)
Praxe technického procesu fotografie (Otmar Beneš)
Prezentace studentů
Prezentace studentů
Přednáška nepojednává o fotografii pouze jako o historickém prameni, ale především se bude zabývat fotografií jako kulturně-sociálním a ekonomickým fenoménem, a také "řemeslem". Ukážeme, jak fotografie pomáhala spoluutvářet moderní dějiny od 19. století do současnosti. Předpokládáme aktivní dialog mezi vyučujícími a studenty. Přednáška bude provázena prezentací s řadou ikonografického materiálu.
PVP 1 Zkouška: 70 % účast, historická, resp. kulturně antropologická interpretace volně zvolené fotografie + úspěšné složení ústní zkoušky
PVP 2 Zápočet: 70 účast, historická, resp. kulturně antropologická interpretace volně zvolené fotografie.