Osobnosti české politické pravice
Cílem předmětu je obohatit znalosti studentů o bližší informace o osobnostech, které patřily v první polovině 20. století k protagonistům české politické pravice a podílely se na formování české politické kultury. Bude se jednat jak o představitele konzervativních a liberálních názorů z okruhu národně demokratické strany (Karla Kramáře, Aloise Rašína, Jaroslava Preisse), tak o konzervativního agrárníka Karla Práška či lidovce Bohumila Staška. Stranou pozornosti nezůstane ani Radola Gajda či představitelé mladší generace pravicových politiků, např. Ladislav Rašín či Vlastimil Klíma, a nebo politizujících zástupců akademické obce - Jana Kaprase či Bohumila Němce. Tato jednosemestrální přednáška přinese tedy řadu biografických portrétů osobností známých i poněkud zapomenutých.
Podmínkou udělení zápočtu a kolokvia je 75% účast na přednáškách, pro zkoušku platí tatáž podmínka + seznam četby, na základě nějž budou položeny dvě otázky.
Literatura k dalšímu studiu např.:
Eva Broklová - Josef Tomeš - Michal Pehr, Agrárníci, národní demokraté a lidovci ve druhém poločase první Československé republiky, Praha 2008.
Jana Čechurová, Česká politická pravice. Mezi převratem a krizí, Praha 1999.
Vladimír Fic, Národní sjednocení v politickém systému Československa 1930-1938, Praha 1983.
Antonín Klimek - Petr Hofman, Vítěz, který prohrál. Generál Radola Gajda, Praha - Litomyšl 1995.
Pavel Kosatík, Bankéř první republiky. Život dr. Jaroslava Preisse, Praha 1996.
Martina Lustigová, Karel Kramář. První československý premiér, Praha 2007.
Bohumil Němec, Vzpomínky, Praha 2002.
Osobnost v politické straně, Olomouc 2000.
Jana Šetřilová/Čechurová, Alois Rašín. Dramatický život českého politika, Praha 1997, 2, upravené vydání Brno 2023.
Josef Tomeš, Viktor Dyk a T. G. Masaryk. Dvojí reflexe češství, Praha 2009.
Dušan Uhlíř, Republikánská strana venkovského a malorolnického lidu 1918-1938. Charakteristika agrárního hnutí v Československu, Praha 1988.