Praha: prostor, paměť a identity v moderních a soudobých dějinách
PhDr. Jan Randák, Ph.D.
PhDr. Václav Petrbok, Ph.D. (Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. .v. i.)
čtvrtek 17.30-19.05, místnost č. 201, začátek kurzu dne 1. března 2012
Centrální místo v české národní mytologii zaujala již v průběhu 19. století Praha. Toto město bychom nalezli v řadě obrozeneckých emblémů – Prahu jako centrum národního minulého a prizmatem doby slavného státního života. V jejím veřejném prostoru se formovala a vůči jiným a „cizím“ i vymezovala a manifestovala kolektivní identita české i německé společnosti. V průběhu mnoha desetiletí 19. a 20. století dokázali pražští Češi i
Němci proměnit pražské ulice a náměstí v pomyslné jeviště, na němž a jehož prostřednictvím prezentovali právě i národní či politickou podobu „svého“ města.
Program kurzu: 23. 2. výuka odpadá 1. 3. Praha mezi mýtem a historií: město jako veřejný prostor (Jan Randák) 8. 3. Město jako reálný a symbolický prostor vymezování národní identity:
Praha na přelomu 19. a 20. století (Jan Randák) 15. 3. „České selské Poříčí“ a „ulice jako hrdina“: reflexe obsazování pražského veřejného prostoru v české a německojazyčné beletrii 1850 – 1900 (Václav Petrbok) 22. 3. PhDr. Hana Svatošová (Archiv hlavního města Prahy):
Územní rozvoj Prahy v 19. a 20. století 29. 3. výuka odpadá 5. 4. PhDr. Hana Svatošová (Archiv hlavního města Prahy):
Staroměstská radnice – nekonečný příběh? 12. 4. tematická vycházka I 19. 4. Dr. Ines Koeltzsch (New York University in Prague):
Židovské pohledy na Prahu na začátku 20. století 26. 4. PhDr. Jiří Kořalka:
Pražský německý konzulát a agitace pro studium říšskoněmeckých studentů na německé universitě v Praze počátkem 20. století 3. 5. Thomas Oellermann (Collegium Bohemicum, o. p. s.):
Německá sociální demokracie v ČSR: více než jen politická strana 10. 5. Mgr. Štěpán Zbytovský, Ph.D. (Ústav germánských studií, FF UK Praha):
K obrazu Prahy v časopise Deutsche Arbeit 17. 5. tematická vycházka II