Kurz je zaměřen na poznání kultury rukopisné a tištěné knihy ve středověkých Čechách a na Moravě. Postupně bude prezentována nejvýznamnější literatura, která je k dispozici, včetně zahraničních východisek, které se nutně stávají inspirací i pro bádání české.
Všimneme si rovněž pramenů, kam nepatří pouze fyzicky dochované rukopisy a tištěné knihy. Seznámení se s nimi bude základem tohoto kurzu.
Především rukopisná kniha představuje sama o sobě významný fenomén, který nelze omezovat pouze na její obsah. Zahrnuje v sobě totiž celou řadu dalších informací, které prozrazují leccos k jejímu vzniku, osobám, které ji užívaly, a ke způsobu její recepce.
Do určité míry totéž platí i o tištěné knize, která představovala od druhé poloviny 15. století skutečnou mediální revoluci, nicméně přesto zřetelně navazovala na knihu rukopisnou. Od zkoumání jednotlivých knih je již jen krůček ke sledování větších knižních celků – tedy knihoven.
Východiskem se stanou současné knihovny, které v sobě nezřídka obsahují ji ž středověké knihovní celky. V mnoha případech jsou ale knihovny středověkých učenců a jiných osob, ba i institucí, roztroušeny po knihovnách a muzeích doslova po celém světě.
Jako další krok tedy bude následovat rekonstrukce vybraných středověkých českých a moravských knihoven (klášterních, kolejních, duchovních osob, méně již měšťanských, šlechtických a farních) z hlediska jejich složení, způsobu akvizic (nákup, samotné opisování), jejich využívání a v době pohusitské i průniku tištěných knih.
Přednáška mapuje dějiny knižní kultury ve středověkých Čechách a na Moravě a seznamuje posluchače se středověkými rukopisy a prvotisky (resp. postinkunábulemi) a soudobými knihovními celky. podmínky atestace:
Kv: dostatečná a aktivní účast na přednáškách
Z: atestace formou pohovoru nad prostudovanou literaturou (alespoň jeden knižní titul, příp. dvě vybrané rozsáhlejší studie)
Zk: atestace formou pohovoru nad prostudovanou literaturou (alespoň dva knižní tituly, příp. čtyři vybrané rozsáhlejší studie)