1) Úvodní seznamovací hodina2) Dějiny všedního dne, dějiny každodennosti nebo zkušenostní dějiny?3) První světová válka jako téma českého dějepisectví4) Mobilizace, vojenská hierarchie a život v armádě5) Zásobování, stravování a realita válečné fronty versus zázemí6) Zranění, nemoci a smrt7) Strach, humor a emoce za války8) Zraněná maskulinita9) Neřesti (tabák, alkohol, sex)10) Komunikace a sociální sítě11) Děti a dětství12) Život v zázemí13) Diskuse - vzpomínky a paměti jako pramen?
Přednáška se zaměří na reflexi první světové války na základě pramenů osobní povahy. Metodologicky a koncepčně se bude pohybovat na ploše vymezené na jedné straně přístupy dějin každodennosti a na straně druhé tzv.
Erfahrungsgeschichte, neboli zkušenostní dějiny. Ego-dokumenty a obecně vzpomínkové prameny představují cenný a oblíbený historický pramen.
Jejich obrovskou předností je skutečnost, že při jejich vhodném čtení a porozumění lze rozklíčovat a postihnout mnohem více, než jen "historická fakta". Tím jsou míněny rozsáhlé galerie obrazů vnímání daných událostí, druhých i sebe sama v daném čase a prostoru, obecně vzato komplexního žitého světa.
Paměti a vzpomínky v konečném důsledku tvoří drobné přítoky, jež nakonec spoluvytvářejí hlavní proud "velkých" dějin. Po nezbytném metodologickém a historiografickém úvodu budou jednotlivé hodiny rozebírat dílčí témata historicko-antropologického zaměření, které prameny vymezují, např. otázku strachu či obecn ě emocí, problematiku tělesnosti od stravování přes kouření či alkohol až k sexualitě, reflexi frontových zážitků, vojenského kamarádství, maskulinních ctností a zklamání a další.