Témata přednášek: barokní thanatologie – smrt v katolické zbožnosti 17. a první poloviny 18. století
„dobrá smrt“ a příprava na ni – „ars moriendi“ topografie posmrtného života duší – nebe, očistec, peklo a další odpustky a jejich úloha pro život člověka i pro duše v očistci nebeští pomocníci v hodině smrti kněz u nemocného a umírajícího, zádušní mše testamenty, pohřební rituály, kázání, výstavy těla, „castrum doloris“ hřbitovy, hrobky, náhrobky, kostnice násilná smrt – zločin a jeho potrestání, sebevražda vývoj přístupu ke smrti v raném novověku
Přednášky jsou zaměřeny na širokou oblast přípravy na smrt, umírání a představ o posmrtném osudu duší v 17. a 18. století. Jedná se o významnou součást náboženského života a katolické zbožnosti v českých zemích pobělohorského období, současně však jde také o důležitý faktor ovlivňující formování mentality katolických věřících, tedy naprosté většiny obyvatelstva.
Posluchači získají základní přehled v uvedené problematice, budou seznámeni s přístupy katolické církve i širokých vrstev laických věřících k otázce smrti a k zádušní problematice, která s ní úzce souvisí. Přednášky budou doprovázeny bohatým ilustračním materiálem a hudebními ukázkami.