Charles Explorer logo
🇨🇿

Gótové jako nástupci Říma: Dějiny Vizigótů v Hispánii 507–711

Předmět na Filozofická fakulta |
AHSV10530

Sylabus

1)      Úvodní hodina, vymezení předmětu a seznámení s literaturou  2)      Zformování toledského království (507–568) 3)      Leovigild a Rekkared (568–601) 4)      Doba spiknutí, povstání a převratů (601–642) 5)      Reforma království, Chindaswinth, Rekkeswinth a Wamba (642–680) 6)      Finální léta říše Vizigótů (680–711) 7)      Římané a Gótové, dva národy v jednom státě 8)      Asturie, nástupnický stát Vizigótů 9)      Království Suebů, druhý barbarský stát v Hispánii 10)   Vizigótská společnost, otázka protofeudalismu 11)   Královská volba, praxe vs. skutečnost 12)   Královské město Toledo, podoba měst za Vizigótů 13)   Vizigótská církev a toledské koncily

Anotace

Tento předmět se zaměřuje na dějiny království Vizigótů na území Pyrenejského poloostrova v 6. a 7. století, kdy již byli vytlačeni z Galie. Tento stát je zajímavý tím, že vlivem řady politických krizí a převratů Vizigóti ustanovili první volitelnou monarchii ve středověké Evropě.

Skutečnost se však rozcházela s vlastními politickými ideály Vizigótů a stát podléhal postupnému úpadku centrální moci. Předmět se zaměří i na pozorování kontinuity římského práva a institucí v novém království v souvislosti, že středověk se ve vizigótské Hispánii konstituuje až v polovině 7. století.

Vizigótské království je vedle francké říše jedním ze dvou nejvýznamnějších nástupnických států západořímské říše, avšak kvůli zničení svého království Araby v roce 711, jsou Vizigóti často vedle svých franckých sousedů přehlíženi.