1. Úvodní hodina – tematické, chronologické a teritoriální vymezení chorvatských moderních dějin 2. Před velkými zvraty: chorvatské země na počátku 20. století 3. Na dějinném rozcestí: první světová válka 4. Meziválečná éra: Jugoslávie, S. Radić a chorvatská autonomie I 5. Meziválečná éra: Jugoslávie, S.
Radić a chorvatská autonomie II 6. Ustaša: triumf radikálního nacionalismu za druhé světové války 7. Rudé Chorvatsko: levicoví intelektuálové, komunistická strana a partyzánské hnutí 8. Titova Jugoslávie: mezi chorvatskou ideou a jugoslávstvím (do konce šedesátých let) 9. Předzvěst rozpadu? „chorvatské jaro “, „chorvatské mlčení“ a pád komunismu 10. Franjo Tuđman: renesance chorvatského nacionalismu a cesta k nezávislosti 11. Pryč od Jugoslávie! „srbská otázka“, „Vlastenecká válka“ a euforie roku 1995 12. Quo vadis Croatia? Národní suverenita, balkánský labyrint a evropská perspektiva
Kurz se zaměřuje na historický vývoj Chorvatska v moderní éře, a to s důrazem na „krátké“ 20. století. Klade důraz nejen na základní politické, společenské a socioekonomické souvislosti, ale také na kulturní a ideové komponenty ovlivňující chorvatskou společnost na její cestě „věkem extrémů“.
Chronologicky pokrývá období od počátku 20. století, tedy těsně před vypuknutím první světové války, kdy bylo území dnešního Chorvatska součástí habsburské říše až po konec tzv. Vlastenecké války v roce 1995, která měla představovat definitivní potvrzení jeho nezávislosti, suverenity a územní integrity.
V rámci tohoto časově dlouhého období je hlavní pozornost věnována myšlenkám, rozličným formám a praxi chorvatského nacionalismu, jugoslávské ideje (jugoslávství), stejně jako radikálně levicového hnutí. Součástí rozboru těchto názorově-ideových proudů, jež často v interakci a vzájemných konfliktech zásadně určovaly chorvatský vývoj během 20. století, je i představení jejich hlavních představitelů, směrů a nejrůznějších proměn.