Hlavní náplní specializační přednášky bude kritická analýza vzpomínek pamětníků na české pohraničí v poválečných desetiletích. Během prvních tří setkání se seznámíme se základním kontextem poválečného pohraničí a se zásadami interpretace a kontextualizace pramenů oral history. Poté budou studenti pracovat na interpretaci konkrétního rozhovoru, kterou posléze společně probereme a kriticky posoudíme.
Kurz bude probíhat netradiční formou, která vychází jak z jeho hlavního cíle (naučit se pracovat s rozhovory s pamětníky), tak ze skutečnosti, že probíhá paralelně se stejně zaměřeným kurzem Friederike Kind-Kovacs v
Regensburgu, jejíž studenti budou interpretovat rozhovory s Němci vysídlenými z ČSR do částí Bavorska přiléhajících k českým hranicím. Po úvodních kontextualizačních přednáškách a času na samostatnou práci a konzultace budou následovat dva blokové semináře, jeden v Regensburgu a jeden v Praze, během nichž vystoupí další odborníci na danou problematiku a studenti budou diskutovat o svých výsledcích. Vydařené interpretace pak budou moci být publikovány na česko-německém portálu www.die-erzählte-grenze.de. Interpretativní texty se budou psát v češtině, blokové semináře mohou prob íhat i v angličtině (schopnost komunikovat v němčině tak není podmínkou účasti).