Cílem výběrové přednášky je přiblížit problematiku emigrace po roce 1968 jako specifické formy protestu i nelehké „cesty úniku“. Studenti budou seznámeni jednak s novými statistickými údaji o emigraci, včetně jejího sociální, profesního či věkového složení, jednak jim bude nabídnut hlubší pohled do této problematiky, reflektující společenské, politické i státně bezpečnostní souvislosti. Přiblížen tak bude nejen postoj stranického aparátu a politické policie k emigraci, ale i její dopad na protirežimní aktivity v Československu. Fenomén exilu a emigrace sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století je nejen působivým zrcadlem dějin tohoto období, které nutí člověka zamyslet se nad tím, zda by byl schopen snášet tento nelehký úděl, ale i názorným svědectvím o absurdnosti „doby chlebové“, kdy jedni riskovali své životy při pokusu překonat zadrátované hranice, druzí absolvovali vyčerpávající anabázi útěku přes Jugoslávii během letní „emigrační sezóny“ a dalším naopak režim znemožnil navrátit se do vlasti či jim dal na výběr mezi mnohaletým kriminálem a odchodem na Západ. Hlavní témata:
1. Cíle přednášky
2. Stav bádání, literatura a prameny k tématu
3. Pojmy emigrace a exil – „politická x ekonomické emigrace“ – Základní rozdíly a podobnosti mezi poúnorovým a posrpnovým exilem.
4. Kolik lidí vlastně odešlo? K statistickým údajům o emigraci a o legálním vystěhování v letech 1948 až 1989 - sociální, profesní, věkové a genderové složení
5. Emigrace jako forma protestu – k motivačním aspektům emigrace
6. KSČ a emigrace – k postoji mocenských orgánů k fenoménu emigrace
7. Aktivity StB proti „vnějšímu nepříteli“ – základní přístup a akce proti emigraci I
8. Aktivity StB proti „vnějšímu nepříteli“ – základní přístup a akce proti emigraci II
9. Emigrace a společnost – „echo od domova“ a „vzdalující se kry“
10. Exil a protirežimní aktivity v Československu – podpora i nedorozumění
11. Exkurze do Archivu bezpečnostních složek – EMAN a „vnější nepřítel“
12. Závěrečné shrnutí přednášky – udělování zápočtů