Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 3 - Film, politika, moc, společnost v českém filmu po r. 1945

Předmět na Filozofická fakulta |
AHSV20260

Sylabus

Témata:

1. Úvodní hodina: dějiny, koncepty, teorie, význam filmu

2. Obrazy Mnichovské dohody

3. Obrazy dělnického hnutí

4. Obrazy pohraničí

5. Obrazy techniky a pokroku

6. Obrazy ženské emancipace

7. Obrazy Romů

8. Obrazy komunistické strany

9. Obrazy soudobé společnosti

Anotace

Naše vnímání okolního světa plyne z obrazů. Celá řada hodnot, postojů, interpretace okolního světa je pomocí obrazů a symbolů v mysli hluboce zakořeněna a dále zakořeňována. Tyto vzorce pak řídí každodenní jednání. Imaginárno se neustále reflektuje v reálnu a naopak. Film je nástrojem imaginárna par excellence. Má moc ovlivňovat imaginárno i reálno a dokonce reálno i vytvářet. Jeho síla tkví v jeho schopnosti promlouvat k masám. I proto je více či méně otevřeně důležitým nástrojem každé politické moci: disciplinuje, legitimizuje, nutí si osvojovat. Na příkladu české poválečné filmové produkce zakládajícího období socialistické diktatury se tento kurz věnuje otázkám proklamovaných hodnot a obrazů o československé společnosti, o jejích dějinách, kultuře, postavách, událostech, atd. Každé dílo je zasazeno do kontextu a v rámci semináře analyzováno. Kurz je určen nejen studentům historie, ale všem, kdo se zabývají otázkami politické moci, ideologie, kultury a společnosti období od druhé světové války po současnost.

Každý film bude představen s nezbytným úvodem, rešeršní otázkou. Po filmu následuje diskuse a komentáře k filmu. Je počítáno s filmy o délce 90-100 minut, není ale vyloučen ani kratší ani delší.

Kurz bude probíhat v týdnech od 22.2. do 22.4., kromě úvodní hodiny pokaždé ve 3 vyučovacích hodinách (2 hodiny hodiny a 15 minut).