1. Úvod do problematiky, definice pojmů, seznámení s pramennou základnou.
2. Proměna města jako prostoru každodenního života.
3. Modernizace pražských domácností. Možnosti bydlení, zařízení domácnosti, odrazy sociálního rozvrstvení společnosti.
4. Čistota půl zdraví… Vývoj a změny přístupu k osobní hygieně, hygienická zařízení v domácnostech, ideál krásy a pěstěného těla.
5. Móda a módní trendy před
1. světovou válkou, móda jako výraz sociálního statusu.
6. Každodenní nákupy. Modernizace pražské obchodní sítě, nové způsoby prodeje, specializace obchodů, reklama.
7. Dobrou chuť! Jídelníček a pozvolné proměny tradičních stravovacích návyků.
8. Život rodiny. Proměny rodinného života, výchova dětí a jejich vzdělání, postupný rozpad tradičních modelů.
9. Dny všední a sváteční. Proměny festivit veřejného a soukromého prostoru.
10. Čas k práci, čas k odpočinku. Fenomén volného času.
11. Sport. Rozvoj organizovaných i soukromých sportovních aktivit.
12. Společenský život rodiny. Divadelní a plesová sezóna, čaje a salóny. Prezentace sociálního statusu rodiny.
V každodenním životě lidí se promítají veškeré politické, hospodářské, sociální i kulturní proměny společnosti. Také každodenní život Pražanů na přelomu 19. a 20. století procházel pozvolnou proměnou, která se týkala nejen jejich životního prostoru, ale také životního stylu, tradičních i nově se formujících životních vzorců a norem. Proces modernizace města a změny tradičních zvyklostí jeho obyvatel nelze v zásadě přesně časově ohraničit. Probíhající změny souvisejí s pozvolným zvyšováním životní a kulturní úrovně obyvatel města. V Praze můžeme modernizační proces sledovat už od poloviny 19. století a jeho rychlost rozhodně není rovnoměrná v jednotlivých etapách rozvoje města. Některé tradiční zvyklosti zmizely už před 1. světovou válkou, jiné se postupně vytrácely až v průběhu 20. let 20. století.
All political, economic, social and cultural transformations of society are projected onto people’s everyday lives. At the turn of the 19th and 20th centuries, the everyday life of Prague residents underwent a gradual transformation that affected not only their living space, but also their lifestyle, traditional and newly forming life patterns and norms. The process of modernizing the city and changing the traditional habits of its inhabitants cannot, in principle, be precisely time-bound. Ongoing changes are related to the gradual increase of the living and cultural standards of the urban population. In Prague, we can already see the modernization process beginning from the middle of the 19th century, and its pace is definitely not uniform within the individual stages of city’s development. Some traditional customs had already disappeared before World War I, while others only faded away during the 1920s.