1. Úvodní hodina (2. 10.)(náplň, téma, organizace, referáty(vymezení t ématu a přístupů ke zkoumání náboženských válek, ne-politické dějiny let 1559-1589, požadavky ke klasifikaci, instrukce k referátům a analýzám pramenů) 2. Instituce francouzského státu v 16. století (9. 10.)(panovník a církev za dynastie Valois, konkordát z Bologně, dvůr, vysoká šlechta a princové královské krve, královská rada, parlamenty a jejich role, dynastické vazby) 3.
Francie a křesťanský humanismus (16. 10.)(pokusy o nápravu francouzské církve, Markéta Navarrská a biskup Briconnet, reformní experiment v Meaux, Lefevre d’Etaples, proces Sorbonny proti humanistům, Eramus Rotterdamský a Francie, ohlasy Lutherova vystoupení, kolej Montaigu a mladý Kalvín) 4. Tradiční a reformní katolicismus ve Francii (23. 10.)(reakce církve na reformaci a francouzská situace, konflikt tradičního a reformního katolictví, mechanismy prosazování katolictví, Francie a Tridentský koncil, František I. a reakce proti protestantům) 5.
Krize státního jednověří (1540-1561) (30. 10.)(snahy Jindřicha II. o potlačení protestantismu, aféra s plakátem, upalovací komory parlamentu, zrušení inkvizice a převzetí pronásledování státem, edikty proti hugenotům, Theodor Béza a tajné sbory, Navarra pod Jeanne d’Albret, Kateřina Medicejská, vláda Františka II., Coligny a spiknutí z Amboise) 6. Rozpad řádu (1561-1572) (6. 11.)(regentství Kateřiny Medicejské, toleranční edikty jako selhání snah o náboženskou jednotu, rostoucí spory mezi katolíky a protestanty, spory mezi korunou a parlamentem, masakr ve Vassy, I., II. a III. náboženská válka, plnoletost Karla IX.) 7.
Bartolomějská noc: anatomie násilí (13. 11.)(různá svědectví o dění bartolomějské noci, průběh a následky, ohlasy události mimo Francii, bartolomějská noc ve francouzské historiografii a kolektivní paměti, zkoumání fenoménů náboženského násilí v 16. století a v ýklady jeho dynamiky) 8. Historiografie francouzských náboženských válek (20. 11.)(tradiční a revizionistický výklad, Mack P.
Holt a kulturalistický přístup, interpretace církevních, sociálních a hospodářských historiků, Henry Heller a marxistické pojetí, spor mezi Holtem a Hellerem, spor o interpretaci bartolomějské noci) 9. Francie různých regionů (27. 11.)(fungování vybraných oblastí za náboženských válek, vnitřní válka mezi ligisty v Burgundsku, španělské intervence na jihu, anglická intervence v Normandii, města pod vládou Ligy proti králi, protestantská republika Midi a republikánství ve Francii) 10.
Katolický a hugenotský radikalismus (4. 12.)(Katolická liga, její vznik, cíle a propaganda, protimonarchistické zaměření obou spolků, aktivity ligistických vojsk, rodina de Guise a problém katolického nástupnictví, pretendent Karel X. (kardinál Bourbon), politická vražda jako legitimní prostředek, povstání Paříže proti Jindřichu III., „den barikád“ a první pařížská komuna) 11. Krize staré monarchie (11. 12.)(nástupnická krize po zabití Jindřicha III., problém s uznáním Jindřicha IV., Jean Bodin a diskuze o roli a smyslu monarchie, hledání kompromisu mezi loajalisty, roajalisty, hugenoty a ligisty, zásah papežství ve prospěch Jindřicha IV.) 12.
Nantský edikt mezi kompromisem a nutností (18. 12.)(význam a různé interpretace Nantského ediktu, hospodářské dopady náboženských válek, Jindřich IV. a program obnovy monarchické autority, přetrvávající problém hugenotů, nerealizovaná ustanovení ediktu, jeho okleštění kardinálem Richelieu) 13. Obnovení náboženských válek (8.1.)(hugenotský problém po zavraždění Jindřicha IV., kardinálové Bérulle a Richelieu, povstání v La Rochelle, Ludvík XIII. a okleštění hugenotských práv)
Základní náplní kurzu jsou sociální a hospodářské dějiny Francie druhé poloviny 16. století v kontextu vzniku, fungování a dopadů nábožensky motivovaného násilí a jeho vlivu na změnu a utváření francouzského státu v raném novověku. Kurz se chce zaměřit na reakce aktérů veřejné moci na reformační proces, povahu a specifické rysy dobového francouzského katolicismu a protestantismu a na působení specifických aktérů náboženských válek (knihtisk, klérus, soudy, ženy). Pozornost bude zaměřena na některé současné interpretační problémy a diskuze vedené v rámci sociálních dopadů reformace a dobových myšlenkových zlomů.
Součástí kurzu bude průběžná práce s prameny, které budou společně diskutovány (k dispozici ve francouzské edici a anglickém kritickém překladu). Každý týden bude také přednesen referát k jednomu z nedávných textů k zvolenému problému, reflektujícím francouzské náboženské války optikou hospodářských, sociálních či kulturních dějin.