V souladu se svým cílem seznamuje s různými pojetími normy. Podle dnešní obecné maďarské praxe ji vykládá jako součást obecných kolektivních norem, znamená tedy soubor gramatických pravidel, dále pak sem patří sociokulturní normy používání jazyka.
Osvětluje rozmanitost dnešních maďarských jazykových variant, jejich systém a vztahy, spojení mezi maďarštinou (jejími variantami) a maďarskou společností (jejími různými uskupeními). Zvláštní pozornost věnuje maďarskému standardu (jeho psané a mluvené variantě), probírá historii jeho vzniku (obzvláště proces a výsledky maďarské jazykové obrody) a jeho dnešní charakteristické rysy.
Podává přehled o maďarských dialektech členěných podle oblastí osídlených Maďary: o dialektických regionech, skupinách a lokálních nářečích, o důležitějších rozdílech mezi nimi v jazykovém systému. Poslechem magnetofonových nahrávek dokazuje i jejich přítomnost v současném jazyce. Podobným způsobem probírá sociální vrstvy současné maďarštiny: jazyk skupin a vrstev.Věnuje se jevu diglossie a charakteristickým rysům maďarského slangu.
Postupně probírá vnější faktory ovlivňující užívání jazyka. Velkou pozornost věnuje odlišností kolektivů uživatelů jazyka podle bydliště, neboli žijí-li uživatelé na území maďarského státu nebo mimo toto území. V případě u živatelů žijících mimo území maďarského státu se pak různost člení na další možnosti: odlišení se týká toho, žijí-li podél maďarských hranic v kompaktním útvaru nebo roztroušeně, ve vzdálenějších státech rovněž v diaspoře, dále toho, o jakou generaci jde, má-li kontakty s Maďarskem apod. Poukazuje na vliv cizích jazyků v jazykovém použití osob s maďarštinou jakožto mateřským jazykem, na různé stupně bilingvismu, na případy jazykové výměny atd.
Seminář objasňuje pojem jazykové normy, na teoretické úrovni i pomocí praktických příkladů pojednává faktory ovlivňující používání jazyka.