16. 2. Zadání témat stavů bádání (SB) 23. 2.-1. 3.
Diskuse - během dvou seminářů se vystřídají všichni s krátkým referováním o "prvních dojmech" ze SB 8. 3.-12. 4. Podrobná referování - 2 studenti za seminář (během čtyř seminářů se vystřídají postupně všichni), diskuse 19. 4. výuka odpadá 26. 4. a 10. 5.
Diskuse nad částmi proseminární práce
Přípravný seminář je prvním ze seminářů vědecké práce, který si studenti během studia zapisují. Ve druhém ročníku na něj přímo navazuje Seminář starší hudby a Seminář novější hudby, ve třetím ročníku si pak studenti volí jeden ze specializovaných historických nebo jinak vymezených seminářů, který si zapisují jako Bakalářský seminář I a II. Tyto semináře tvoří osu bakalářského studia a vedou k postupnému osvojování si pravidel vědecké práce. V jejich výuce se uplatňuje velmi individuální přístup, který od studentů vyžaduje dlouhodobou soustředěnou práci.
Mezi předměty doporučenými pro první ročník se Přípravný seminář doplňuje s Prací s notovými prameny a Úvodem do hudební vědy. Všechny zde získané informace je proto třeba propojovat.
Hlavn í náplní Přípravného semináře je práce s odbornou literaturou: jak v ní najít potřebné informace (ale správně interpretovat i mlčení literatury o něčem a negativní zjištění), jak ji kriticky číst (a nejen nepoučeně kritizovat), jak v ní hledat argumenty (a jejich smysl pak vystihnout argumenty vlastními), ale také třeba jak ji správně citovat (a nedopouštět se plagiátorství), jednoduše, jak s ní co nejužitečněji pracovat. Východiskem veškeré práce v semináři je tedy vždy odborný text.
Náplní letního semestru je práce na stavu bádání o zadaném tématu.