Fontes Cantus Medii Aevi
Evidence a výzkum pramenů středověké hudby v českých zemích
Šťastnou shodou okolností se v českých zemích zachovalo velké množství středověkých hudebních pramenů s rozsáhlým repertoárem. Svědčí to nejen o intenzivní praxi liturgického zpěvu ve zdejších církevních institucích, ale též o tvorbě a provozování hudby neliturgického charakteru. Výzkum tohoto pramenného materiálu v posledních dvou dekádách značně pokročil, pochopitelně mnoho otázek stále zůstává nezodpovězených a řada rukopisů dosud nemohla vydat svá svědectví v úplnosti.
Jedním z důležitých úkolů současného bádání o středověk é hudbě je evidence repertoáru pomocí nových informačních technologií. Již v roce 2012 vznikla v této souvislosti databáze Fontes Cantus Bohemiae, jejímž cílem bylo evidovat chorální prameny na českém území a zhodnotit jejich repertoár. Databáze se stala východiskem současného česko-norského projektu Fontes Cantus Medii Aevi (2014/2015) a její záběr se rozšíří o další oblasti hudebního repertoáru dochovaného v našich pramenech zhruba do poloviny 16. století (jednohlasé a vícehlasé písně, hymny, cantus fractus, moteta, franko-vlámská polyfonie apod.)
Seminář nabízí možnost zapojit se do řešení mezinárodního výzkumného projektu, seznámit se s aktuálními otázkami výzkumu hudby před rokem 1500 a získané poznatky uplatnit ve vlastní práci.
Tematické okruhy pro akademický rok 2014/15
- Officium kláštera sv. Jiří na Pražském Hradě a jeho vztahy k dalším tradicím, zejména v jižním Německu
- Officium pražské katedrály sv. Víta s jeho specifickými rysy
- Nejstarší prameny mešní liturgie v Čechách
- Cantus fractus a jeho tradice v českých zemích
- Polyfonie v českých pramenech do roku cca. 1530
Prameny, literatura a další pracovní nástroje budou specifikovány v průběhu semináře v závislosti na řešeném tematickém okruhu.