Předběžný rozpis témat: 4.10.
Představení kurzu, úvod do dějin sionismu 11.10.
Kontext pražského sionismu 18.10.
Kulturní sionismus – Achad Haam, Martin Buber 25.10.
Socialistický sionismus – konkrétně jeho promýšlení sionisty z Prahy 1.11.
Pražští sionisté v opozici k Herzlovi, sborník Vom Judentum 8.11.
Promýšlení vztahu Židů a Arabů 15.11. výuka odpadá kvůli účasti na konferenci v USA 22.11.
Kafka – Šakalové a Arabové 29.11.
Brit Šalom 6.12.
Odkaz Brit Šalom 13.12 výuka odpadá kvůli internímu workshopu Entangled Holocaust Experience of Jews and Roma 20.12.
Podpora židovské kultury – hledání autenticity, komplexní vztah s východožidovskou kulturou 3.12.
Retrospektivní hodnocení Brit Šalom a Bar Kochba „odpadlíky “ (Hans Kohn, Arnošt Kolman aj.)
Jakkoliv byla komunita pražský sionistů na počátku 20. století početně poměrně malá, její význam naznačuje stále rostoucí počet výzkumných projektů a publikací, které se tímto uskupením a přínosem jeho jednotlivých členů dopodrobna zabývají. Právě Praha se totiž před první světovou válkou stala centrem tzv. kulturního sionismu, který dbal více než na formu (jako je například idea židovského státu), na obsah. Stěžejní pak byly tři ideové linie: důraz na sociální spravedlnost a propojení židovství se socialismem; rozvoj a podpora židovské kultury a vědy; a v neposlední řadě promýšlení pokud možno mírového vztahu Židů s Araby.
Právě pražští sionisté, spolu s jejich guru Martinem Buberem, se pak stali klíčovými osobnostmi v organizaci Brit Šalom, založené v roce 1925 s cílem založit společenství v Palestině na myšlence dvounárodního státu. Tato organizace byla v tomto svém programu ojedinělá, a i proto je její historie v hledáčku především izraelských badatelů.
Není také nezajímavé, že lidmi jako byl Hugo Bergmann, Buber, Hans Kohn a Max Brod, byl nemálo ovlivněn i Franz Kafka a tento vliv lze také nalézt v jeho denících, a především v jeho povídce Šakali a Arabové.Mnozí z aktérů přitom neskončili, tak jako Bergman, Buber, či Brod, do konce života v Izraeli jako oddaní sionisté. Pro další významné osobnosti byla zkušenost pražského sionismu okolo spolku Bar Kochba spíše epizodou, od které se později distancovali – ať už jde o Hanse Kohna, světoznámého historika nacionalismu, nebo třeba Arnošta Kolmana, který vedle své vědecké práce v oboru matematiky, byl také důležitým marxistickým filozofem a funkcionářem.